w
googluj
pl

MyPaint Portable 1.2.1


MyPaint Portable – przenośna wersja darmowego programu MyPaint, dzięki któremu można w intuicyjny sposób tworzyć rysunki i obrazy przy użyciu komputera. Program pozwala na rysowanie/malowanie za pomocą myszki lub tabletu graficznego. MyPaint jest dostępny dla systemów Windows, Mac OS i Linuks.

Użytkownicy programu mogą skorzystać z kilku obszernych zestawów pędzli/narzędzi malarskich, dostępne są różnego rodzaju pędzle (także efektów), ołówki, pióra flamastry, gumki, szpachelki itd. Dodatkowe zestawy narzędzi udostępniono w witrynie projektu. Właściwości pędzli dostosujemy na wiele sposobów – możliwe jest m.in. zwiększanie lub zmniejszanie rozmiaru/promienia pędzla oraz regulowanie stopnia krycia, twardości końcówki, wygładzania, anty-aliasingu, obrysu, wymazywania, rozproszenia, eliptyczności, a także poziomu przeźroczystości. Program pozwala na zapisywanie nowych pędzli, posiadających parametry wybrane przez użytkownika. Oprócz tego dostępny jest zestaw ulubionych narzędzi (przenosimy do niego pędzle za pomocą metody przeciągnij i upuść). Skorzystamy także z kilku trybów mieszania pędzli (normalny, gumka, blokada kanału Alfa). Pędzle można włączać również przy użyciu konfigurowalnych skrótów klawiatury. Program pozwala na wielokrotne cofanie i ponawianie wprowadzanych modyfikacji graficznych (zapamiętuje historię zmian).

Jeżeli chodzi o funkcje związane z dostosowywaniem kolorów, skorzystamy z trójkąta kolorów w pierścieniu, koła barw, specjalnych modułów zmiany koloru, a także zaawansowanego próbnika z opcjami składniowych RGB i HSV, kolorami harmonicznymi oraz historią kolorów. Możliwe jest szybkie rozjaśnianie i przyciemnianie kolorów, zmienianie ich składowej Hue, a także oczyszczanie czy poszarzanie barw.

W MyPaint można pracować na warstwach – ustawienia i funkcje związane z tym zakresem czynności to m.in. tworzenie/usuwanie i ukrywanie/pokazywanie warstw, duplikowanie warstw, kopiowanie warstw i wklejanie ich ze schowka systemowego, scalanie warstw, przenoszenie ich wyżej lub niżej w stosie, oczyszczanie warstw, regulacja stopnia krycia, różne tryby mieszania. Warto wspomnieć także o konfiguracji tła naszej grafiki – można wybrać wzorek lub jednolity kolor tła (dostępny jest dość obszerny zestaw wzorków). Rozmiary płótna są właściwie nieograniczone, w razie potrzeby będziemy w stanie wprowadzić ramkę otaczającą płótno. Oczywiście MyPaint posiada funkcje powiększania i pomniejszania widoku, poza tym możemy odwracać i obracać całe płótno wraz z jego zawartością, a także pracować w trybie pełnoekranowym.

Prace stworzone za pomocą MyPaint zapiszemy/wyeksportujemy do w formatów ORA, PNG (także z przeźroczystością), JPG i JPEG (jakość 90 %). Warto wspomnieć o funkcji Teczka, dzięki której zgromadzimy wiele prac w danej grupie. Program oferuje również narzędzie Scratchpad, w którym można tworzyć szybkie szkice, aby następnie umieścić je na głównym płótnie.

Ustawienia MyPaint pozwalają na regulację skali nacisku urządzenia rysującego (np. pióra tabletu graficznego albo myszki) w odniesieniu do nacisku pędzla w programie, skonfigurowanie skrótów klawiatury (skróty pokazujące/ukrywające panele robocze, jak również aktywujące wybrane narzędzia), a także ustalenie domyślnego formatu zapisu prac, domyślnego katalogu docelowego zapisu oraz domyślnych parametrów powiększenia i ustawień widoku.

Wersja Portable przechowuje konfigurację tylko we własnych podkatalogach, tak więc można używać jej na różnych PC z zachowaniem tych samych ustawień, również z poziomu pendrive’a czy dysku zewnętrznego. Edycja Portable nie ingeruje w rejestr Windows.

Interfejs MyPaint Portable jest nieco minimalistyczny, ponieważ został zaprojektowany z myślą o jak najbardziej wygodnym rysowaniu/malowaniu, tak aby użytkownik nie musiał przejmować się nadmiarem opcji konfiguracyjnych. Mimo tego faktu, MyPaint oferuje panele robocze o całkiem sporych możliwościach. Panele można dokować, wyświetlać w postaci okien, ukrywać i pokazywać ponownie. Mniej doświadczeni użytkownicy powinni opanować podstawy obsługi programu bez problemów, chociaż niektóre zaawansowane ustawienia pędzli i kolorów wymagają odpowiedniej wiedzy z dziedziny malowania, rysowania czy tworzenia grafiki komputerowej. W witrynie producenta można znaleźć przydatne samouczki oraz rozbudowaną dokumentację (Wiki). Niestety, instrukcje nie są dostępne w polskiej wersji językowej.

Uwaga!
Pobrany plik EXE pozwoli wypakować wersję przenośną MyPaint do wybranej przez nas lokacji.
Wersja Portable została przygotowana przez użytkownika związanego z serwisem PortableApps.com. W chwili tworzenia opisu powstała już nowsza (od edycji Portable) wersja instalacyjna programu (wersja 1.1). Twórca Portable na razie nie stworzył edycji przenośnej dla tej nowej wersji, ponieważ działa ona niestabilnie w Windows. W dodatku udostępniania wersja Portable została oparta na rozwojowej wersji MyPaint 1.0.0, jednak właściwie nie powinniśmy spodziewać się błędów podczas korzystania z programu.
Zestawy pędzli i wzorków tła można pobrać z witryny producenta.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.5 (2 głosów)

Strefa Download programu
MyPaint PortableMyPaint Portable 1.2.1
Wersja stabilna 32-bitowa
100 MB | 2017-01-22
MyPaint Portable 1.2.1
Wersja stabilna 64-bitowa
103 MB | 2014-11-01
przejdź Wersja instalacyjna MyPaint

Ilość pobrań: 656 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
MyPaint Portable