w
googluj
pl

Mnemosyne Portable 2.3.5


Mnemosyne Portable – przenośna wersja opensource’owego programu Mnemosyne, który jest bardzo pomocny w trwałym zapamiętywaniu relacji pomiędzy dwoma dowolnymi zagadnieniami według schematu „pytanie – odpowiedź”. Dzięki Mnemosyne możemy utrwalić w pamięci m.in. słowa czy nawet całe zdania języka obcego, nazwy i regiony geograficzne, wydarzenia historyczne, terminy medyczne, wzory naukowe albo ogólnie – bardzo dużą ilość dwuskładnikowych zależności dowolnych elementów. Program wykorzystuje technikę nauczania Spaced repetition, polegającą na wielokrotnym powtarzaniu informacji po upłynięciu odpowiednich interwałów czasowych. Algorytm przyswajania wiedzy użyty w Mnemosyne opiera się na algorytmie SM-2 (nieco zmodyfikowanym), który zastosowano we wczesnej wersji popularnej aplikacji SuperMemo. Twórcy projektu przygotowali wersje Mnemosyne dla systemów Windows, Mac OS oraz Linuks. Dostępna jest także wersja dla systemu Android oraz aplikacja działająca w telefonach obsługujących Javę.

Nauka odbywa się przy pomocy kart, każda z nich zawiera dwa istotne pola, przeznaczone np. na pytanie i odpowiedź. Oba pola są dowolnie definiowane przez nas samych i mogą oprócz tekstu przechowywać także obrazy cyfrowe, pliki audio/wideo (w popularnych formatach), animacje Shockwave Flash, kod HTML oraz formuły języka LaTeX. Odpowiedzi nie udzielamy bezpośrednio, lecz po prostu ją wyświetlamy, zapamiętując kolejne informacje karta po karcie. Po odkryciu odpowiedzi powinniśmy ocenić poziom utrwalenia się informacji w naszej pamięci - dostępna jest pięciostopniowa skala ocen. Program odnotowuje wybraną przez nas klasyfikację i zależnie od niej automatycznie ustala kolejne wyświetlenia tych samych kart na najbliższe lub bardziej odległe minuty, godziny czy dni. Trudniej przyswajalne zagadnienia są wyświetlane z większą częstotliwością. Dzięki powtarzaniu kart co określony czas, użytkownik może lepiej zachować interesujące go dane w swojej pamięci. Chodzi tutaj przede wszystkim o przeniesienie informacji do pamięci długotrwałej. Warto dodać, że program pozwala również na wyświetlanie pytań i odpowiedzi w odwrotnej kolejności. Możemy także zdecydować o ilości kart prezentowanych w pojedynczej serii, która będzie powtarzana aż do ich jak najdokładniejszego zapamiętania.

Karty podzielono na kilka kategorii – wyświetlające pytanie i odpowiedź tylko w prostej kolejności, prezentujące pytanie i odpowiedź w kolejności odwróconej, przedstawiające najpierw kolejność prostą pytania i odpowiedzi, a następnie (po odpowiednim czasie) odwróconą, a także karty słownikowe/językowe. Ostatni typ kart może zawierać dodatkowo pola wymowy i notatek. Menu Karty oraz okno wywoływane poprzez opcję Przeglądaj pozwalają na zarządzanie poszczególnymi kartami czy ich zbiorami. Możemy w łatwy sposób tworzyć, edytować i usuwać karty, nadawać im nazwy i etykiety, przeglądać karty według typów i etykiet, przenosić karty pomiędzy kategoriami itd. Z kolei okno otwierane po kliknięciu w opcję Aktywowanie odpowiada za włączanie/wyłączanie wyświetlania kart o wybranych typach czy etykietach, a także za zapisywanie zestawów kart. Należy wspomnieć o funkcjach wyszukiwania duplikatów kart oraz klonowania wybranych typów kart. W ustawieniach programu można włączyć losowe wyświetlanie kart, niezależne od stopnia ich zapamiętania lub czasu ich dodania do programu. Poza tym określimy właściwości i kolor czcionki dla pól pytania, odpowiedzi, wymowy oraz notatek wybranej karty, a także wybierzemy kolor tła karty oraz zdecydujemy o wyrównaniu położenia zawartych w niej treści.

Mnemosyne pozwala na wyświetlanie statystyk odnoszących się do planu wyświetlania kart, naszych zdolności przyswajania wiedzy, ilości dodanych i zapamiętanych kart, ocen wystawianych naszej pamięci przez nas samych, jak również łatwości zapamiętywania kart. Funkcjonalność aplikacji zwiększymy przy pomocy wtyczek, domyślnie dostępne są wtyczki pozwalające m.in. na wykorzystanie pełnych sentencji w nauce języków czy innych zastosowaniach, aktywowanie losowego, pozbawionego ocen trybu nauczania (tzw. „wkuwanie”), a także wprowadzanie wielokropków w tekście (w celu zasugerowania konieczności jego uzupełnienia).

Program zapisuje nasze karty automatycznie (lokując je w swojej bazie danych). W ustawieniach określimy, po ilu powtórkach katy powinny zostać zapisane, oprócz tego możemy także przeprowadzić zapis manualny całej bazy danych. Ważna funkcja to import kart z plików Cards, Mem i XML stworzonych przy pomocy Mnemosyne w wersji 1.x, 2.x, plików tekstowych SuperMemo w wersji 7, plików SuperMemo dla palmtopów oraz plików WCU programu Cuecard. Z kolei nasze karty możemy wyeksportować do plików Cards oraz TXT. Mnemosyne pozwala także na synchronizację kart pomiędzy komputerami czy urządzeniami mobilnymi w sieci lokalnej czy w Internecie. Warto wspomnieć, że w witrynie producenta przygotowano wiele gotowych zestawów kart o różnej tematyce.

Edycja Portable zapisuje ustawienia tylko we własnych podkatalogach, w związku z czym jest całkowicie przenośna i może działać z tą samą konfiguracją na różnych PC, np. z poziomu pendrive’a lub dysku zewnętrznego. Program w wersji Portable nie ingeruje w rejestr Windows.

Interfejs graficzny Mnemosyne Portable jest dość skromny wizualnie, ale łatwo odnaleźć w nim wszystkie istotne funkcje. Obsługa programu jest intuicyjna i nie powinna stanowić problemu dla mniej zaawansowanych użytkowników. W razie potrzeby można zapoznać się ze instruktażowym wprowadzeniem oraz krótkimi poradami wyświetlanymi w samym programie (w polskiej wersji językowej), a także odwiedzić stronę projektu, w której udostępniono szczegółową dokumentację (brak wersji polskojęzycznej).


Aplikację dla systemu Android można pobrać za pomocą tego odnośnika. Wtyczkę do programu, działającą na komputerze i niezbędną do przesyłania kart pomiędzy PC a urządzeniem mobilnym, pobierzemy tutaj. Dostępna jest także aplikacja dla telefonów obsługujących Javę, pobierzemy ją przy użyciu tego odnośnika.

Uwaga!
Pobrany plik EXE wypakuje wersję przenośną do wybranej przez nas lokacji.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (4 głosów)

Strefa Download programu
Mnemosyne PortableMnemosyne Portable 2.3.5
Wersja stabilna
29.32 MB | 2016-10-24
przejdź Wersja instalacyjna Mnemosyne

Ilość pobrań: 213 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
Mnemosyne Portable