w
googluj
pl

FreeCAD 0.21.2


FreeCAD to bezpłatny pakiet do projektowania inżynierskiego, działający zarówno w trybie 2D jak i 3D. Posiada spory jak na darmową aplikację zestaw funkcji, niemniej zachowuje również przejrzystość interfejsu i prostotę obsługi. Oprócz standardowych narzędzi kreślarskich (linie, krzywe, splajny, okręgi, łuki, prostokąty, wielokąty) i figur przestrzennych (sześcian, sfera, torus, walec, stożek), pozwala na dokonywanie rozmaitych przekształceń na umieszczonych na formatce kształtach (obrót, odbicie lustrzane, łączenie, szukanie części wspólnej). Intuicyjnie wygląda również zmiana widoku czy określanie atrybutów tworzonych rysunków. Jest to możliwe przede wszystkim dzięki wygodnemu panelowi, pozwalającemu na modyfikację właściwości wybranych figur. Szczegółowa lista możliwości dostępna jest na witrynie producenta - warto się z nią zapoznać przed rozpoczęciem pracy. Istotną cechą jest ciągły rozwój projektu. Kilka istotnych modułów jest cały czas rozwijanych, w najnowszych wydaniach programu powinny pojawić w stabilnych wersjach takie funkcjonalności jak: rysowanie schematów, symulacja ruchu robotów, zaawansowany rendering kształtów.

Warto zwrócić uwagę również na sporą liczbę obsługiwanych formatów danych. Program jest kompatybilny z popularnymi komercyjnymi aplikacjami do projektowania, pozwala także na import plików graficznych, rysunków czy zapis wyników do dokumentu PDF.

Funkcjonalność aplikacji może być rozbudowywana za pomocą dodatków i własnych skryptów pisanych w języku Python (dostępny jest przyzwoity edytor z podświetlaniem składni i podpowiadaniem fragmentów kodu). Użytkownik może również automatyzować wybrane czynności, dzięki możliwości nagrywania i późniejszego odtwarzania makr. Program posiada również szeroki wachlarz opcji konfiguracyjnych, pozwalających na dostosowanie działania do konkretnych zastosowań. Dla bardziej wprawionych projektantów dostępny jest również interfejs działający w wierszu poleceń.

Projekt posiada otwarty kod źródłowy i jest aktywnie rozwijany przez liczną społeczność użytkowników. Na oficjalnej witrynie aplikacji można znaleźć również rozbudowaną dokumentację, składającą się z pliku pomocy, FAQ oraz kilkudziesięciu poradników prezentujących sposób obsługi i przydatne funkcje. FreeCAD działa bezproblemowo na kilku niezależnych systemach operacyjnych (Microsoft Windows, Linux, Mac OS X). Interfejs w angielskiej wersji językowej.

Uwaga!
Wersja dla systemów 64 bit.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows 7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.5 (8 głosów)

Strefa Download programu
FreeCADFreeCAD 0.21.2
Wersja stabilna
488 MB | 2024-01-08

Ilość pobrań: 7938 | W tym miesiącu: 6 | W poprzednim miesiącu: 12

Komentarze (3)
FreeCAD
avatararrow
~Arek | 2016.08.17 08:36
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Dobry program tylko jeszcze w początkowej fazie rozwoju więc brakuje wielu funkcji, ale trzymajmy za niego kciuki. Jak dojrzeje będzie kiedyś alternatywą dla drogich komercyjnych aplikacji, przynajmniej w niedużych projektach a takich jest najwięcej.
FreeCAD 0.16.6704
avatararrow
~irek | 2013.03.26 18:45
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
FreeCad to kupa, wyłącza sie kiedy chce, ciezki w obsludze, Polecam nano cad
FreeCAD 0.12.5284
avatararrow
~Bolek | 2011.09.01 17:13
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
A gdzie AutoCAD?