w
googluj

Encoding Decoding Free 3.5.4


Encoding Decoding Free to niewielki program służący do szyfrowania wszystkich rodzajów plików. Pliki można kodować jedynie pojedynczo, zostają one poddane szyfrowaniu i są zabezpieczane hasłem, które pozwala na ich odkodowanie. Program korzysta z algorytmów AES 128, 192 i 256 bit. Dostępne jest także szyfrowanie standardowe oraz metoda zwana Ultra.

Warto pamiętać, że jeżeli zapomnimy hasła, nie ma prostej możliwości odszyfrowania naszego pliku. Producent zastrzega, iż nie jest w stanie przeprowadzić takiego dekodowania. Na szczęście, program nie usuwa automatycznie szyfrowanych źródłowych plików, a jedynie tworzy ich zakodowane odpowiedniki.

Możliwości programu obejmują:

• szyfrowanie jakichkolwiek plików, o dowolnym rozszerzeniu,
• integrację z Eksploratorem Windows,
• bezpieczne szyfrowanie loginów, haseł, numerów PIN, numerów seryjnych itp.,
• jedynie pojedyncze hasło umożliwia dostęp do zawartości pliku,
• pomiar siły hasła,
• zabezpieczenie haseł przed atakami typu bruteforce.

Warto wspomnieć więcej o ostatniej funkcji. Jeżeli zostanie podane niewłaściwe hasło, nie jest wyświetlany żaden komunikat o tym fakcie, gdyż często z takich wiadomości korzystają właśnie crackerzy. Tymczasem wobec braku komunikatu, hasło wydaje się im prawidłowe, ale odkodowany za jego pomocą plik będzie całkowicie nieczytelny.

Program cechuje się banalnie łatwą obsługą. W opcjach wybieramy dany sposób kodowania, zaś pliki wrzucamy bezpośrednio w okno główne metodą przeciągnij i upuść lub też klikamy „Otwórz” w menu aplikacji. Po otwarciu pliku ustalamy dane hasło, narzędzie wyświetla nam komunikat o jego sile, po czym możemy przystąpić do właściwego szyfrowania. Przebiega ono dość szybko, uwzględnić jednak należy rozmiar kodowanego pliku. Jeżeli pragniemy odszyfrować wybrany plik, zwyczajnie powtarzamy na nim wszystkie czynności, które wykonywaliśmy przy kodowaniu. Zaszyfrowane dane umieszczane są w tej samej lokacji co ich źródła, otrzymują również podobne nazwy, można je jednak dowolnie zmieniać. Program nie poradzi sobie z plikami poddanymi kryptografii w innych aplikacjach, również nie odszyfruje tych, które zostały zakodowane w jego wcześniejszych wersjach.

Encoding Decoding Free na pewno nie jest profesjonalnym narzędziem do szyfrowania plików. Bezpieczeństwo najlepszego z używanych w programie algorytmów - AES-256, nie jest już niestety najwyższe. Nie wiadomo także, na czym dokładnie polegają inne metody kodowania zastosowane przez twórców. Mimo wszystko, użytkownicy domowi, którzy nie potrzebują zbyt wysokiego poziomu szyfrowania, mogą dzięki tej prostej aplikacji z powodzeniem zabezpieczać swoje pliki przed dostępem niepowołanych osób.

Uwaga!
Program nie jest w stanie odszyfrować plików zakodowanych w jego poprzednich wersjach.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows 98/Me/2000/XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.5 (10 głosów)

Strefa Download programu
Encoding Decoding FreeEncoding Decoding Free 3.5.4
Wersja stabilna
3.85 MB | 2021-08-15

Ilość pobrań: 1247 | W tym miesiącu: 6 | W poprzednim miesiącu: 3

Komentarze (0)
Encoding Decoding Free