w
googluj

Play Magnus 3.10.8


ico
Play Magnus to oficjalna aplikacja mobilna Magnusa Carlsena. Carlsen to norweski szachista urodzony w 1990 roku, który od 2004 roku jest arcymistrzem, a od 2013 - i przynajmniej do chwili napisania tego tekstu - mistrzem świata. Jego aplikacja, która dostępna jest dla urządzeń z Androidem (wersja opisywana) oraz iOS, umożliwia rozrywanie partii na zróżnicowanych poziomach trudności mających odzwierciedlać niegdysiejsze umiejętności Carlsena - silnik gry został specjalnie tak opracowany, aby symulował zdolności obecnego mistrza świata na poszczególnych etapach całej jego kariery. Na najniższym poziomie zmierzymy się więc z symulacją umiejętności Norwega, gdy miał 5 lat, a na najwyższym - 26 lat (w chwili pisania tyle właśnie ma). Ogólnie rzecz biorąc, lata 5-7 to poziom początkujący, 8-10 - średni, 11-15 - zaawansowany, zaś 16-24 - ekspercki (wiek 25-26 nie został oznaczony).

Grać można offline i anonimowo, lecz dostępna jest opcja założenia konta. W pierwszym przypadku nie otrzymamy statystyk (typu: suma wygranych, przegranych i zremisowanych spotkań). Jeśli więc już teraz wiemy, że chcemy je mieć, wówczas warto zarejestrować się od razu po uruchomieniu programu. Konto założymy poprzez adres e-mail, przy czym trzeba też podać nazwę użytkownika (minimum 3 znaki), kraj, "gender", rok i miesiąc urodzenia; hasło natomiast musi mieć co najmniej 8 znaków. Pod względem społecznościowym możemy śledzić profile innych osób, inni zawodnicy mogą śledzić nasz itp. Oczywiście, najpierw trzeba w tym celu założyć konto. Jeśli nie chcemy upubliczniać swojego profilu, to jest taka opcja. Niestety, nie ma w tym wszystkim najważniejszej funkcji społecznościowej, czyli gry z żywym przeciwnikiem offline lub online. Podkreślmy jednak, że producent zapowiedział już, iż doda taką funkcję.

Co do samej gry w szachy, to gra się bardzo przyjemnie. Stopnie trudności odwzorowujące poziom umiejętności Magnusa Carlsena to coś ciekawego, ale oczywiście ostatecznie gra się przeciwko komputerowi. Tak czy inaczej, zrobiono wiele, aby nadać całemu przedsięwzięciu pewien intrygujący posmak. Nie oznacza to, że nie ma powodów do krytyki. Arcymistrz nagrał filmiki instruktażowe dla różnych poziomów rozwoju użytkownika. Nie ma napisów, ale Carlsen mówi po angielsku spokojnie i wyraźnie, więc wszystko zrozumiemy. Niektóre lekcje są darmowe, lecz większość jest do kupienia. Ceny ze sklepiku - który skądinąd zawiera też różne inne rzeczy - są jednak odstraszające. I właśnie to zasługuje na krytykę. Carlsen może nam poopowiadać o różnych elementach szachów, ale za pojedynczy filmik trwający nawet tylko 3 minuty trzeba zapłacić ponad 11 zł! To nie na polską kieszeń (ale sama inicjatywa lekcji od samego mistrza świata to i tak coś wspaniałego).

Wykonanie techniczne całego programu stoi bezsprzecznie na najwyższym poziomie. W rezultacie uważamy, że przypadnie on do gustu zarówno zupełnie początkującym szachistom (pierwsze poziomy trudności są naprawdę łatwe), jak i tym, którym marzy się prawdziwy pojedynek z Norwegiem. Jest bowiem taka szansa! Wydarzenie o nazwie "Play Magnus Live" odbywa się raz do roku w "sekretnej" lokalizacji, a zakwalifikować się mogą zawodnicy o różnym poziomie umiejętności. Niekoniecznie trzeba być najlepszym!

Ograniczenia!
Rejestracja poprzez adres e-mail to tylko opcja, ale tylko ona zapewni dostęp do zachowania profilu i statystyk gry. Grać można w trybie offline, lecz połączenie z internetem jest konieczne do przeglądania funkcji społecznościowych oraz sklepiku. Aby obejrzeć zawarte filmiki, trzeba je najpierw pobrać, przy czym większość z nich jest płatna i cena wynosi 11,35 zł za sztukę. Ponadto istnieje opcja zakupu różnych rzeczy wspomagających grę w szachy i nie tylko (koszulki).

Wymagania!
Android 4.0.3 i nowsze

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 3 (2 głosów)

Strefa Download programu
Play MagnusPlay Magnus dla Android
2019-06-29

Ilość pobrań: 12 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
Play Magnus