w
googluj

Cal 1.1.7


ico
Cal jest to kalendarz mobilny, wydany m.in. dla urządzeń z Androidem (jest też wersja dla iOS), a pochodzący od twórców aplikacji Any.DO - popularnego narzędzia przeznaczonego do tworzenia dowolnych list zadań z przypomnieniami, a dostępnego na szereg różnych platform, także dla Androida. Nie bez przyczyny mówimy o Any.DO, ponieważ Cal umożliwia wykorzystywanie danych z niego pochodzących. Krótko mówiąc: w Cal, obok wydarzeń ze swoich zewnętrznych kalendarzy (np. Google'a), znajdziemy zadania, jakie wyznaczyliśmy sobie w Any.DO. Podkreślmy jednak, że integracja zadań z kalendarzem to niejedyna cecha świadcząca o wysokiej jakości Cala.

Rozbijmy wszystko na czynniki pierwsze.

Pierwsze wrażenie? Jak najbardziej pozytywne. Po pierwszym uruchomieniu naciskamy jedynie "Start" i po chwili znajdujemy się we właściwym interfejsie kalendarza. Wydarzenia z kalendarza domyślnego (czyli Google'a) powinny być już zaimportowane. W zależności od naszego systemu, Cal może nam zaproponować zaimportowanie zadań z Any.DO oraz dat urodzin znajomych z Facebooka. Nie ma żadnej konieczności; po przejściu do ustawień globalnych możemy jednak zmienić zdanie i zaimportować dane w dowolnej chwili później. Co do Any.DO, dodajmy jeszcze, że 1) jeśli teraz nie korzystamy z tej aplikacji, to po tapnięciu w "reklamę" funkcji integracji przejdziemy do strony Any.DO w Google Play, skąd ją pobierzemy i zainstalujemy; 2) już powiązane Any.DO będzie można w każdej chwili "odwiązać", przechodząc do ustawień i odznaczając opcję - zadania znikną wówczas z widoku na nasze kalendarze. Na wszelki wypadek dodajmy jeszcze, że Cal pozwala ukryć niechciane kalendarze, a w wypadku większej ich liczby - wskazać kalendarz domyślny.

Wygląd? Estetyczny, czysty, elegancki; po prostu piękny. Na samej górze dysponujemy widokiem na bieżący tydzień i wydarzenia, co po rozwinięciu da nam widok na aktualny miesiąc - jednak bliżej przyjrzymy się temu przy opisie obsługi. Najważniejsze wydaje się co innego: tło - tapeta. Przy czym: 1) tapeta jest inna dla każdego dnia, 2) użytkownik nie może jej/ich wybrać, ale 3) może określić ich ogólną tematykę. Dostępnych jest 9 motywów, w tym pejzaże, zwierzęta, architektura, samochody.

Obsługa? Niezwykle intuicyjna. Po pierwsze, po drugie i po trzecie: Cal obsługuje się gestami. Przesunięciami w lewo/prawo przejdziemy do sąsiednich dni. Przesunięciem w dół przekształcimy widok na tydzień w widok na miesiąc. (Przy okazji: pierwszym dniem tygodnia może być sobota, niedziela albo poniedziałek). Po tapnięciu w zadanie z Any.DO zostaniemy przekierowani do interfejsu tej właśnie aplikacji. Po tapnięciu w tapetę, zobaczymy ją na całym ekranie i poznamy jej pochodzenie. Są 2 sposoby powrotu do widoku na bieżący dzień: tapnięcie w datę w lewym górnym rogu albo w strzałkę w lewym dolnym rogu. Wspomnijmy też, że Cal udostępnia widżet 3x3 z wydarzeniami dnia, zatem prosty dostęp do kalendarza można mieć także z poziomu pulpitu.

Konfiguracja nowych wydarzeń? Szybka i łatwa. Po tapnięciu w ikonę plusa zostaniemy przekierowani do odrębnego ekranu; automatycznie wyskoczy klawiatura ekranowa, a gdy tylko to nastąpi, już można zacząć pisać nazwę wydarzenia; nie trzeba więc specjalnie dotykać tego pola. Ustalimy datę i czas bądź oznaczymy wydarzenie jako całodobowe. To wszystko, choć możliwa jest precyzyjna edycja: ustalenie osób biorących udział w wydarzeniu czy lokalizacji wydarzenia. Domyślnie ustawione jest przypomnienie: 30 minut przed rozpoczęciem wydarzenia. Wartość tę można zmieniać każdorazowo lub po prostu określić inną domyślną w ustawieniach globalnych. Wszystkie opcje: 10, 30 minut; 1, 2 godziny, 1, 2 dni.

Podsumowując: jeśli lubicie Any.DO, musicie koniecznie poznać Cal. Cal jednak również sam z siebie, bez tej integracji, jest wspaniałym kalendarzem - niewątpliwie jednym z najlepszych, jakie dostępne są na Androida, a być może... najlepszym? Na pewno się nie zdziwimy, jeśli tak właśnie powiecie.

Wymagania!
Android 4.0 i nowsze

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (1 głosów)

Strefa Download programu
CalCal dla Android
2018-06-23

Ilość pobrań: 9 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
Cal