w
googluj
pl

YAZIO


ico
YAZIO to aplikacja mobilna, której zadaniem jest pomóc nam w 3 różnych okolicznościach: zdrowej utracie wagi - redukując kalorie, utrzymaniu wagi - ciesząc się zdrową dietą, zdrowym wzroście wagi - budując masę mięśniową. Jest to w istocie licznik kalorii, ale niezwykle dopracowany i przyjemny w obsłudze - może przypaść do gustu nawet osobie, dla której liczenie kalorii wydawało się do tej pory zajęciem żmudnym, a może i szalonym. Program ten wydano na urządzenia z najpopularniejszymi systemami operacyjnymi: Android oraz iOS. Aby móc z niego korzystać trzeba się zarejestrować za pośrednictwem adresu e-mail. Uzyskamy dzięki temu możliwość synchronizacji danych między swoimi urządzeniami, natomiast sam potencjał konta w razie potrzeby powiększymy - startujemy bowiem z kontem bezpłatnym (zwanym tu standardowym) i takie teraz opiszemy w wypadku wersji dla Androida.

Użytkownik obiera jeden ze wspomnianych 3 celów zaraz po pierwszym uruchomieniu aplikacji i od razu tworzy plan żywieniowy dostosowany do własnych potrzeb: podając płeć, wzrost, datę urodzenia, stopień aktywności fizycznej oraz obecną i przyszłą wagę. Jeśli chodzi o samą pracę z programem (czyli już po rejestracji), to posłuży nam on za dziennik kalorii spożywanych oraz kalorii spalanych; wbudowany jest kalendarz. Będziemy więc wprowadzać (czy raczej wybierać z listy, wspierając się wyszukiwarką) kolejne posiłki. Ciekawie je rozłożono, bo mamy: 1) śniadania, 2) obiady i 3) kolacje, ale do tego oddzielne sekcje przeznaczone na 4) przekąski oraz 5) napoje. Będziemy również wpisywać 6) ćwiczenia fizyczne oraz 7) pomiary ciała, tzn. w wersji darmowej tylko wagę (Pro umożliwia zaś np. pomiar bioder, ciśnienia krwi czy poziomu glukozy we krwi). Interfejs ekranu głównego YAZIO udostępni nam tych 7 pól do uzupełniania, a jednocześnie wskaże cel kalorii na dzień i automatycznie odejmie z tego kalorie spożyte oraz doda kalorie spalone w wyniku działań użytkownika, podając równocześnie ile jeszcze tych kalorii zjeść można.

Kolejna ciekawa rzecz to ta, że otrzymamy wykaz węglowodanów, protein (białka) oraz tłuszczu, jakie w tym naszym żywieniu powinniśmy uwzględniać. (W wersji płatnej otrzymamy dostęp do jeszcze bardziej szczegółowych informacji: np. tłuszczów nasyconych, cukrów, błonnika pokarmowego, sodu, cholesterolu i wody). Program udostępnia wyszukiwarkę żywności, a po znalezieniu konkretnej potrawy, daje od razu wykaz tychże składników odżywczych. Pomimo tego, że nie jest to aplikacja polska (a niemiecka), to wpisanie np. "jajecznica" da nam sporo, bo aż 13 możliwości. Po wybraniu np. "jajecznicy z 2 jaj" dowiemy się, że jej zjedzenie da nam 212 kalorii, z czego 13,6 g to białko, 0,7 g - węglowodany, a 17,3 g - tłuszcz. To wartości wynikające z 1 standardowej porcji, w tym wypadku: 100 g takiej jajecznicy. Użytkownik będzie miał opcję zmiany porcji, tzn. wpisania konkretnej innej wartości w gramach, a wartości białka itd. zostaną automatycznie, wedle proporcji, przeliczone. Nie zabrakło opcji oznaczenia posiłku jako ulubionego, dzięki czemu łatwiej będzie go wybrać w przyszłości.

Opisaliśmy tylko kawałek potencjału YAZIO. Omówienie wszystkiego zajęłoby może 5-krotność tego tekstu! W telegraficznym skrócie dodajmy tylko do powyższego, że aplikacja ma także wbudowany skaner kodów kreskowych - świetna alternatywna opcja dla szybkiego wyszukiwania żywności. Jeśli zaś chodzi o dodawanie ćwiczeń, to baza YAZIO jest tak wielka, że sama pozycja biegania ma aż 10 wariantów (różniących się tempem w km/h); również tu, po podaniu konkretnej wartości (liczby minut), kalorie zostaną odpowiednio przeliczone. Aplikacja jest do tego wszystkiego intuicyjna w obsłudze; w zasadzie od razu wiadomo, jak z niej korzystać. I podkreślmy raz jeszcze, że choć nie jest to polska produkcja, to można odnieść wrażenie, że jest inaczej; zwłaszcza baza posiłków po polsku to wielki atut. A wady? Jedyny bodaj większy minus aplikacji to to, że w trakcie korzystania z niej trzeba być online.

Ograniczenia!
Aby korzystać z programu, trzeba być podłączonym do internetu. Rejestracja poprzez podanie adresu e-mail jest wymagana. Początkowo użytkownik dysponuje kontem darmowym, które ma ograniczenia - m.in. wyświetlane są reklamy; nie ma dostępu do danych wprowadzonych do dziennika, a mających więcej niż 30 dni. Wersja płatna polega na subskrypcji: 3-miesięcznej - kosztuje 12,99 zł na miesiąc; 6-miesięcznej - 9,99 zł na miesiąc; 12-miesięcznej - 5,99 zł na miesiąc. Wersja ta nie tylko usuwa reklamy i daje nieograniczony dostęp do historii wprowadzonych przez użytkownika informacji, ale też m.in. umożliwia wybór sprecyzowanej diety (np. wysokobiałkowej, niskotłuszczowej), udostępnia szczegółowe analizy nawyków i śledzenia postępu (nie tylko wykresy wagi), a także pozwala na eksport danych do pliku CSV bądź PDF.

Wymagania!
Android 4.0 i nowsze

Spolszczenie!
Język polski ustawiany jest automatycznie

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.1 (55 głosów)

Strefa Download programu
YAZIOYAZIO dla Android
2017-07-13

Ilość pobrań: 89 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 1

Komentarze (0)
YAZIO