w
googluj
pl

oCam Portable 39.0/42.0


oCam Portable – przenośna wersja darmowego i lekkiego programu oCam, który pozwala na przechwytywanie obrazu z wybranego obszaru ekranu komputera. Obraz zostaje przechwycony jako materiał wideo bądź plik graficzny. Dodatkowo podczas (lub oprócz) zapisu wideo można także nagrywać ścieżkę audio z karty dźwiękowej czy mikrofonu. oCam jest w stanie przechwycić obraz z wielu monitorów/ekranów podłączonych do pojedynczego PC.

Program przyda się zarówno przy nagrywaniu prostych prezentacji wideo, jak i tworzeniu zrzutów ekranu. Użytkownik może w wygodny sposób decydować o rozmiarach przechwytywanego obszaru – wyregulujemy je albo za pomocą specjalnej ramki i myszki, albo poprzez opcję Rozmiar, która pozwala na skorzystanie z kilku domyślnych ustawień rozdzielczości, jak również na przechwycenie aktywnych okien/podokien wybranych aplikacji (okna nie mogą być zminimalizowane).

oCam oferuje szereg ustawień odpowiedzialnych za wybór parametrów wyjściowych dla zapisywanych nagrań wideo i audio. Możemy skorzystać z różnych formatów i kodeków (formaty: AVI, FLV, MP4, WMV, MOV, TS, VOB, WMA, MP3, kodeki: m.in. MPEG-1, MPEG-2. MPEG-4, XviD, OpenDivX, także opcja zastosowania kodeków zewnętrznych). Poza tym w ustawieniach głównych programu określimy zasady kodowania odnoszące się do FPS i jakości wideo, wykorzystania wielu rdzeni CPU, szybkości odtwarzania klatek oraz przepływności bitów audio. Warto dodać, że podczas nagrywania możliwe jest przechwytywanie kursora myszki. Skorzystamy również z efektu graficznego podświetlania kursora w filmie. Limit czasowy nagrywania pozwala na ustalenie, po ilu minutach i sekundach nagrywanie zostanie automatycznie zakończone. Oprócz tego można zdecydować o akcjach realizowanych automatycznie po upłynięciu limitu czasowego – dostępne opcje to wznowienie nagrywania, wyjście z programu, wyłączenie komputera, brak działań. Kolejną przydatną funkcją jest dodawanie znaku wodnego do nagrania wideo. Jeżeli chodzi o tworzenie zrzutów ekranu, pozyskane obrazy możemy zapisywać w formatach JPG/JPEG, PNG, GIF oraz BMP. Warto jeszcze wspomnieć o funkcji nagrywania samego audio, a także o opcji wykluczającej przechwytywanie dźwięków z mikrofonu, podczas gdy nagrywane jest audio z katy dźwiękowej.

Zanim przystąpimy do nagrywania wideo/audio czy do tworzenia zrzutów ekranu, warto jest ustalić folder docelowy dla zapisu danych. Proces nagrywania można w każdej chwili zatrzymać albo wstrzymać i uruchomić ponownie. Jeżeli przesuniemy obszar przechwytywania w trakcie nagrywania filmu, pozyskany materiał będzie zawierał wideo z wszystkich pozycji tego obszaru. Program wyświetla informacje o czasie zapisu wideo/audio oraz ilości miejsca na dysku aktualnie zajętej przez właśnie tworzone multimedia. oCam można obsługiwać także przy pomocy definiowalnych skrótów klawiatury.

Wersja Portable przechowuje ustawienia tylko we własnym katalogu głównym i jego podkatalogach. Przez to można używać jej na różnych komputerach, np. z poziomu pendrive’a albo dysku zewnętrznego, bez obaw o utratę naszej konfiguracji.

Interfejs graficzny oCam Portable jest przyjemny dla oka i oferuje łatwy dostęp do wszystkich istotnych funkcji. Mniej doświadczeni użytkownicy nie powinni mieć specjalnych problemów z obsługą programu, ale jednak warto, aby posiadali chociaż podstawową wiedzę o kodowaniu wideo. W witrynie producenta można znaleźć dział FAQ, w którym umieszczono trochę przydatnych porad (brak instrukcji w wersji polskojęzycznej).

Uwaga!
Pobrany plik EXE wypakuje edycję przenośną oCam do wybranej przez nas lokacji. Plik jest zgodny z formatem PortableApps.
Edycja przenośna po uruchomieniu musi zostać zaktualizowana, i to poprzez wersję instalacyjną, po prostu nie ma innego wyboru, chyba że wyłączymy połączenie internetowe. Na szczęście program instaluje swoje komponenty tylko w lokacji edycji przenośnej. Wyjątek stanowią - skrót utworzony na Pulpicie oraz kilka wpisów w rejestrze (prawdopodobnie zostaną dodane). Sprawy te nie przeszkadzają w używaniu programu nadal jako edycji Portable.

Program wyświetla reklamy w swoim oknie głównym.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4 (9 głosów)

Strefa Download programu
oCam PortableoCam Portable 39.0/42.0
Wersja stabilna
5.4 MB | 2014-11-26
przejdź Wersja instalacyjna oCam

Ilość pobrań: 2818 | W tym miesiącu: 7 | W poprzednim miesiącu: 123

Komentarze (1)
oCam Portable
avatararrow
tele02 | 2015.03.16 18:07
-2 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Na Koreańskich stronach, dostępna jest wersja
Portable 91.0 (24.02.2015) - działa PL !.
oCam Portable 39.0/42.0