w
googluj
pl

Exact Audio Copy (EAC) Portable 1.0 beta 4


Exact Audio Copy (EAC) Portable – przenośna wersja darmowego programu do zgrywania ścieżek audio (np. utworów muzycznych) lub wybranych zakresów czasowych dźwięku z płyt CD-Audio. EAC jest jednym z najlepszych programów w swojej kategorii. Oferuje wysoką jakość pozyskiwanych nagrań, a także używa kilku zaawansowanych algorytmów korekcji błędów, które pozwalają na bardzo dokładne, niemal perfekcyjne zgrywanie (tzw. rippowanie) zawartości płyt CD-Audio. Nagrania obecne na płycie zrippujemy do popularnych formatów dźwiękowych, zarówno przy pomocy systemowego kodera-dekodera Microsoftu (nieskompresowany format WAV), jak i przy użyciu kodeków zewnętrznych. W drugim wypadku, wyjściowe nagrania możemy transkodować m.in. do następujących formatów - MP3 (także przy użyciu uznanego kodera LAME), MPC, Ogg Vorbis, WMA, AAC, Real Audio, Monkey’s Audio. W razie potrzeby skorzystamy z własnych kodeków (wymagane podanie ścieżki lokalnej). Warto dodać, że możliwe jest kompresowanie i dekompresowanie plików WAV, np. zrippowanych wcześniej za pomocą EAC. Opcje kompresji pozwalają m.in. na ustalenie poziomu jakości i przepływności bitów dla wyjściowych nagrań, a także skopiowanie metadanych z oryginalnych ścieżek CD do plików wynikowych. Należy wspomnieć, że oprócz CD-Audio, EAC obsługuje również wielosesyjne płyty CD-Extra. Program może współpracować z napędami CD/DVD podłączanymi za pomocą różnych interfejsów - USB, Firewire, PATA/SATA oraz SCSI. Poza tym wspierane są także optyczne napędy wirtualne.

W przeciwieństwie do wielu innych ripperów płyt CD-Audio, EAC nie tylko wykorzystuje korekcję jitter (korygowanie drobnych przeskoków w odczycie płyty), ale także wielokrotnie odczytuje sektory CD i porównuje oraz synchronizuje ich zawartość ze zgrywanym materiałem. W wypadku wykrycia błędów, prędkość odczytu płyty jest automatycznie zmniejszana, tak aby uzyskać jak najlepszą dokładność analizy sektorów nośnika optycznego. Ponadto dostępna jest również weryfikacja pozyskanych nagrań za pomocą metody AccurateRip (sprawdzenie poprawności w internetowej bazie ripów CD-Audio). Dzięki takiemu sposobowi zgrywania, możemy pozbyć się trzasków i innych zakłóceń audio w zrippowanych nagraniach, nawet jeżeli pochodzą one z porysowanych płyt CD (oczywiście nie aż tak bardzo uszkodzonych). Jeżeli zostaną wykryte jakieś nieusuwalne błędy w odczycie płyty i uzyskanych nagraniach, program wyświetli listę nieprawidłowości oraz wskaże ich pozycje czasowe, przez co będziemy w stanie skorygować problemy np. za pomocą edytora audio czy software’owego odtwarzacza. Zgrywanie przy użyciu wyżej wymienionego sposobu (określonego jako tryb bezpieczny) może zająć sporo czasu, tak więc w EAC udostępniono również bardziej wydajne tryby ekstrakcji dźwięku z płyt Audio CD, mniej sprawne lub całkowicie nieprzydatne w korekcji błędów.

Wśród obszernego zestawu pozostałych możliwości Exact Audio Copy znajdziemy m.in. następujące funkcje: zgrywanie/kompresowanie urywków nagrań (wybrane zakresy czasowe poszczególnych ścieżek), normalizacja głośności, wykrywanie i usuwanie przerw pomiędzy utworami, prosty edytor WAV, porównywanie plików WAV, podstawowy odtwarzacz płyt CD-Audio, wsparcie dla odczytu i tworzenia obrazów płyt oraz arkuszy dyrektyw (CUE), dzielenie plików WAV na podstawie arkuszy dyrektyw, usuwanie przerw z obrazów płyt, testowanie odczytu nagrań na płycie, nagrywanie audio z różnych urządzeń podłączonych do PC (również nagrywanie w pętli), konfigurowanie zaawansowanych ustawień napędu CD/DVD, wypalanie płyt CD (także z audio przesuniętym w czasie, płyt wielosesyjnych czy płyt zaopatrzonych w plik CD-Text oraz arkusz CUE).

W Exact Audio Copy skorzystamy także z opcji kontrolujących metadane nagrań. Możliwe jest edytowanie tagów (ID3 V1.1), lokalne dołączanie okładek albumów i tekstów do utworów, a także pobieranie metadanych i okładek z Internetu (np. z serwisu FreeDB). EAC potrafi odczytywać informacje z CD-Text, pliku CDPLAYER.INI oraz schowka systemowego. Jest również w stanie eksportować informacje o płycie do przed chwilą wspomnianych formatów, schowka czy plików tekstowych. Program przechowuje informacje o różnych płytach CD-Audio w lokalnej bazie danych CDDB, w razie potrzeby możemy zaimportować lub wyeksportować taką bazę, jak również przeglądać i edytować jej zawartość.

Wersja Portable przechowuje konfigurację tylko w podkatalogach dostępnych w jej katalogu głównym. Dzięki temu jest całkowicie przenośna i może działać na różnych PC z zachowaniem tych samych ustawień, np. z poziomu pendrive’a albo dysku zewnętrznego.

Interfejs graficzny Exact Audio Copy Portable nie należy do najefektowniejszych pod względem estetyki wykonania, nie jest to jednak zbyt istotne, gdy weźmiemy pod uwagę ogromną funkcjonalność programu. Mniej doświadczeni użytkownicy powinni szybko opanować podstawy obsługi EAC. Bardziej zaawansowane ustawienia rippera wymagają sporej wiedzy o kodowaniu/dekodowaniu audio oraz napędach i nośnikach optycznych. W witrynie autorskiej programu można znaleźć zbiór szczegółowych informacji. Polskojęzyczny poradnik udostępniono np. tutaj.

Uwaga!
Program warto uruchamiać jako administrator systemu, inaczej EAC może nie oferować pełnej funkcjonalności.
Wersja przenośna jest zgodna z formatem PortableApps. Pobrany plik EXE rozpakuje edycję Portable do wybranej lokacji. Przed ekstrakcją można wybrać kilka kodeków przeznaczonych do użycia wraz z programem. Kodeki zostaną umieszczone w odpowiednim katalogu wersji Portable.

Ograniczenia!
EAC jest darmowy tylko do zastosowań niekomercyjnych. Gdy chcemy używać programu w celach zarobkowych, powinniśmy nabyć odpowiednią licencję (za pośrednictwem witryny producenta).

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.6 (15 głosów)

Strefa Download programu
Exact Audio Copy (EAC) PortableExact Audio Copy (EAC) Portable 1.0 beta 4
Wersja rozwojowa
4.93 MB | 2014-12-21
przejdź Wersja instalacyjna Exact Audio Copy

Ilość pobrań: 937 | W tym miesiącu: 2 | W poprzednim miesiącu: 4

Komentarze (0)
Exact Audio Copy (EAC) Portable