w
googluj
pl

Universal Media Server (UMS) Portable 5.0.1


Universal Media Server (UMS) Portable – przenośna wersja programu. który pełni rolę serwera multimediów dla urządzeń zgodnych ze standardem DLNA. UMS jest spadkobiercą programu PS3 Media Server, jednak, w przeciwieństwie do niego, nie ogranicza się jedynie do obsługi konsoli Play Statation 3, ponieważ wspiera cały szereg różnych urządzeń multimedialnych (pełną listę można znaleźć w witrynie producenta). Universal Media Server jest udostępniany jako oprogramowanie o otwartym kodzie źródłowym. Odpowiednie wersje programu zostały przygotowane dla systemów Windows, Mac OS X oraz Linuks.

UMC obsługuje rozmaite formaty plików wideo, audio oraz obrazów cyfrowych. Posiada własny zestaw kodeków, tak więc instalacja zewnętrznych kodeków nie jest wymagana, chyba że chcemy korzystać z silnika transkodowania AviSynth (wówczas twórcy projektu zalecają instalację K-Lite Codec Pack). Gdy dany format czy kodek nie jest obsługiwany przez dane urządzenie, program automatycznie transkoduje multimedia w czasie rzeczywistym, nie przerywając ich strumieniowania. Jest również w stanie transkodować pliki ISO, multimedia dostępne w folderach Video_TS (materiały wideo z płyt DVD) oraz spakowane w archiwach RAR, ZIP, CBR. Kolejne istotne funkcje UMS to: swobodne zatrzymywanie i wznawianie odtwarzania, dynamiczne nawigowanie w zakresie czasowym strumieniowanego wideo i audio, wyświetlanie napisów w materiałach wideo odtwarzanych na docelowych urządzeniach, generowanie miniatur plików graficznych, okładek filmów, albumów audio oraz obrazów płyt DVD (ISO), różne metody sortowania plików multimedialnych (także na podstawie danych z serwisu IMDB), integracja z biblioteką iTunes. Warto dodać, że w wypadku nagrań audio, możliwe jest pobieranie miniatur okładek albumów z serwisów Discogs lub Amazon.com. Program oferuje również interfejs WWW, obsługiwany z poziomu przeglądarki internetowej.

W panelu Universal Media Server można zdecydować się na wybór szeregu mniej lub bardziej zaawansowanych ustawień, związanych z wyżej wymienionymi funkcjami, a także z udostępnianiem katalogów, parametrami sieci, wyborem renderera oraz silnika transkodowania (np. platforma FFmpeg). UMC jest w stanie korzystać z akceleracji GPU. Program wspiera także wtyczki, rozszerzające jego funkcjonalność i pozwalające m.in. na strumieniowanie multimediów dostępnych w Internecie oraz pobieranie metadanych filmów i nagrań audio.

Wersja Portable zapisuje ustawienia w swoim głównym katalogu, dzięki czemu może być używana na różnych PC z zachowaniem tej samej konfiguracji, działając np. z poziomu pendrive’a lub dysku zewnętrznego.

Interfejs graficzny Universal Media Server (UMS) Portable jest dość skromny pod względem wizualnym, ale oferuje wygodny dostęp do wszystkich istotnych funkcji serwera multimediów. Mniej doświadczeni użytkownicy być może będą musieli poświęcić pewną ilość czasu na opanowanie zasad obsługi programu, chociaż właściwie jest on dość intuicyjny w obsłudze. W panelu UMS zamieszczono anglojęzyczne instrukcje, wiele informacji można znaleźć także w witrynie projektu.

Wymagania!
Program wymaga Java Runtime Environment w wersji 7 lub wyższej. UMC sam proponuje pobranie i zainstalowanie Java RE. Można także spróbować uruchomić program z wersją przenośną tego środowiska – jPortable.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 2.5 (2 głosów)

Strefa Download programu
Universal Media Server (UMS) PortableUniversal Media Server (UMS) Portable 5.0.1
Wersja stabilna
55.74 MB | 2015-08-22
przejdź Wersja instalacyjna Universal Media Server

Ilość pobrań: 969 | W tym miesiącu: 3 | W poprzednim miesiącu: 1

Komentarze (0)
Universal Media Server (UMS) Portable