w
googluj

Gnuplot 5.2.6


Gnuplot jest znakomitym, wieloplatformowym i całkowicie darmowym narzędziem rozwijanym przez użytkowników z całego świata. Rozwijana od ponad 20 lat aplikacja jest ceniona w kręgach naukowych. Zdobywa również coraz większą popularność wśród zwyczajnych, domowych użytkowników. Program obsługiwany jest za pomocą komend wydawanych w linii poleceń lub okienkowym interfejsie. Polecenia są zbudowane w logiczny i przystępny sposób, dzięki czemu zbudowanie pierwszego wykresu nie powinno przysporzyć żadnych problemów. Co więcej sporządzony obrazek można zapisać do jednego z preferowanych, popularnych formatów graficznych, dowolnie go przeskalować, ustalić legendę i podpisy pod osiami, zakres wyświetlanych danych. Gnuplot radzi sobie z danymi zadawanymi jako odpowiednie funkcje matematyczne oraz szeregami puntów wczytywanych ze spreparowanego pliku (wystarczający w zupełności jest podział serii danych na kolumny).

Aplikacja posiada ogromną liczbę opcji konfiguracyjnych. Wśród bardziej interesujących są między innymi:
- tworzenie wykresów 2D i 3D,
- zaznaczanie niepewności pomiarowych,
- generowanie histogramów,
- rysowanie wielu wykresów na jednej grafice (tak zwany tryb multiplot),
- mnogość typów rysowania i łączenia punktów (linie przerywane i ciągłe, pojedyncze punkty, strzałki, obsługa przezroczystości),
- wbudowane funkcje matematyczne służące do dopasowywania krzywych i generowania danych (fitowanie, regresja liniowa, krzywe Beziera, splajny, aproksymacja),
- tworzenie wykresów statystycznych,
- używanie funkcji, rekurencji, pętli, liczb losowych,
- tworzenie animacji,
- zapisywanie wyników do plików LaTeX, możliwość ich drukowania w locie.

Na uwagę zasługuje również proste rozbudowanie funkcjonalności za pomocą dodatków. Co ciekawe silnik GnuPlot jest używany w wielu wyspecjalizowanych programach matematycznych (jak chociażby Octave).

Narzędzie obsługuje sporą liczbę systemów operacyjnych, w tym: GNU/Linux, Mac OS, MS Windows. Dostępne są również kody źródłowe i liczne dodatki.

Warto odwiedzić witrynę producenta. Znajduje się na niej spora liczba poradników, galeria przykładowych wykresów, która dobrze prezentuje możliwości Gnuplota. Świetnie napisana dokumentacja oraz rozbudowana lista pytań i odpowiedzi to kolejne zalety.

Narzędzie może początkowo wydawać się trudne w obsłudze, dlatego tym bardziej polecamy zapoznanie się z dokumentacją i przykładami. Opanowanie podstaw pozwala na swobodne poruszanie się w mnogości opcji i generowania niemal dowolnych wykresów.
Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows 98/Me/NT/2000/XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 3.6 (10 głosów)

Strefa Download programu
GnuplotGnuplot 5.2.6
Wersja stabilna 32-bitowa
26.39 MB | 2019-02-14
Gnuplot 5.2.6
Wersja stabilna 64-bitowa
25.93 MB | 2019-02-14

Ilość pobrań: 7679 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 3

Komentarze (0)
Gnuplot