w
googluj
pl

Gedit 2.30.1


Gedit to edytor tekstu, znany głównie użytkownikom dystrybucji Linuksa. Program jest całkowicie darmowy, dostępny jest również z polskojęzycznym tłumaczeniem, a jego na pierwszy rzut oka skromny interfejs zaskakuje mnogością funkcji, stając się narzędziem dość rozbudowanym.

Gedit jest oficjalnym edytorem tekstu dla linuksowego środowiska graficznego GNOME. Wersja dla Windows z pewnością nie jest tak popularna wśród użytkowników systemów Microsoftu, lecz nie ustępuje funkcjonalnością wielu innym małym edytorom, warto więc wziąć Gedit pod uwagę, poszukując wygodnego narzędzia do tworzenia tekstów. Program może przypaść do gustu także, a może przede wszystkim, programistom, gdyż oferuje przydatne funkcje podczas pisania kodu w różnych popularnych językach programowania. Główną zaletą pod tym względem jest kolorowanie składni, co sprawia, że skrypt bądź inny kod jest bardziej czytelny.

Aplikacja rozwija skrzydła za sprawą dodatkowych wtyczek - domyślnie po instalacji aktywnych jest ich kilka, kolejnych kilkanaście jest dostępnych z poziomu preferencji programu i można łatwo je uruchomić, rozszerzając możliwości edytora. System wtyczek sprawia, iż możemy aplikację skonfigurować według własnych potrzeb, wyłączając nieużywane, a włączając przydatne dla nas dodatki. Choć wydawać by się mogło, że sprawdzanie pisowni to obecnie standard w edytorach tekstu, niektórzy użytkownicy będą to traktowali jako rzecz raczej zbędną.

Osoby ceniące stabilność i szybkość działania na Gedit nie powinny się zawieść. Z kolei dla twórców ceniących bezpieczeństwo tworzonych dokumentów, a niekoniecznie pamiętających o regularnym zapisywaniu zmian, miłym dodatkiem będzie funkcja automatycznego zapisu oraz tworzenie kopii zapasowej dokumentu jeszcze przed jego zapisem do pliku. Warto przetestować to darmowe narzędzie, zwłaszcza, że zajmuje niewiele zasobów systemowych, na co zwracają uwagę szczególnie posiadacze starszych komputerów.
Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows 98/Me/NT/2000/XP/Vista/7
Oceń program:
-/5

Ocena: 3.1 (7 głosów)

Strefa Download programu
GeditGedit 2.30.1
Wersja stabilna
22.8 MB |2011-12-14

Ilość pobrań: 4307 | W tym miesiącu: 4 | W poprzednim miesiącu: 3

Komentarze (2)
Gedit
avatararrow
~dmag | 2011.12.15 11:22
7 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Trudno dotrzeć ze strony głównej, ale jest tutaj: http://projects.gnome.org/gedit/
avatararrow
~Rysik | 2011.12.14 22:33
5 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Czemu na stronie producenta nie ma tego programu ?