w
googluj

Gaia Family Tree 1.2.4


Gaia Family Tree to darmowy program przeznaczony do tworzenia, przeglądania oraz edytowania drzew genealogicznych. Aplikacja jest łatwa w obsłudze, nie wymaga zaawansowanej wiedzy z dziedziny genealogii, a także posiada przyjemny dla oka interfejs graficzny. W programie możemy stworzyć drzewo genealogiczne od podstaw, wprowadzając kolejnych członków rodziny oraz ustalając ich relacje. Oprócz tego dostępna jest również funkcja importu informacji genealogicznych z pliku GEDCOM. Gaia Family Tree pozwala na przeglądanie drzewa rodzinnego w trzech trybach – widoku pełnym, widoku gałęzi wybranej osoby oraz widoku tablicy przodków danej osoby. W każdym trybie można powiększać, pomniejszać i przesuwać podgląd drzewa przy pomocy myszki. Możliwe jest również definiowanie zakresu czasowego dla wyników prezentowanych na wykresach (przy użyciu odpowiednich suwaków).

W panelu My Family wprowadzamy kolejnych członków rodziny do drzewa genealogicznego. Szczegółowe informacje na temat danej osoby odnoszą się do płci, imienia i nazwiska (wspierane są również nazwiska dwuczłonowe oraz z przedrostkami), daty urodzenia, statusu żyjący/martwy, miejsca urodzenia, daty oraz miejsca śmierci. Relacje z innymi osobami w drzewie można skonfigurować poprzez opcje w panelu My Family oraz menu kontekstowe, wywoływane za pomocą kliknięcia prawym przyciskiem myszki na reprezentacji graficznej danego członka rodziny. Program uwzględnia związki pozamałżeńskie i zakończone, większą ilość partnerów, rodzeństwo przyrodnie oraz adopcję. Relację można stworzyć również przy zastosowaniu metody przeciągnij i upuść, wystarczy że przy użyciu myszki przemieścimy obrazek reprezentujący daną osobę na wybraną grafikę innego członka rodziny i zdefiniujemy zależności. Warto dodać, że w aplikacji będziemy w stanie połączyć ze sobą różne drzewa rodzinne – polega to wzbogacaniu naszego drzewa o osoby i ich rodziny, które zostały odnalezione za sprawą funkcji wyszukiwania związanych z serwisem New FamilySearch. Łączenie jest również dostępne w sytuacji importu danych z plików GEDCOM. W obu przypadkach program wykrywa konflikty i pozwala na ich rozwiązanie.

Wyszukiwanie może być przeprowadzane w naszym drzewie genealogicznym (za pomocą filtrów panelu My Family), w Internecie (poprzez Google, Yahoo, Bing czy zdefiniowanych przez nas dostawców), a także w bardzo obszernej bazie zewnętrznego serwisu New FamilySearch. W panelu wyszukiwania dodatkowo skorzystamy z odnośnika prowadzącego do popularnej witryny genealogicznej Cyndi’s List. Wyszukiwanie osób przeprowadzamy przy użyciu różnych parametrów (podstawowych i zaawansowanych) – imienia i nazwiska osoby, imion i nazwisk jej rodziców, imienia i nazwiska małżonki/męża, a także wydarzeń z życia danej osoby, takich jak poród, ślub czy śmierć.

W oknie Media Content dla każdej osoby w drzewie genealogicznym można przypisać szereg materiałów – historię tekstową (tworzona na bieżąco w aplikacji), dokumenty, pliki tekstowe, prezentacje i arkusze kalkulacyjne (pliki DOC, DOCX, RTF, PDF, PPT, XLS, XLBS, TXT), genealogiczne pliki PAF, obrazy cyfrowe (JPG, JPEG, BMP, PNG, TIFF i GIF), a także materiały wideo (WMV, AVI, FLV, MKV). W wypadku obrazu cyfrowego możemy stworzyć z niego awatar graficzny danego członka rodziny. Niestety, awatary są widoczne jedynie w panelu My Family i trybie widoku przodków, zaś ze wszystkimi materiałami przypisanymi do poszczególnej osoby zapoznamy się tylko w panelu Media Content, a nie w rejonie prezentacji graficznej drzewa.

Panel Import/Export odpowiada za importowanie informacji genealogicznych z plików GEDCOM oraz eksportowanie danych naszego drzewa do tego samego formatu. Opcja dostępna w menu Tools pozwala również na eksport wykresów drzewa rodzinnego do pliku graficznego, dokumentu PDF czy pliku HTML. Oprócz tego możliwe jest drukowanie drzew genealogicznych. Przygotowane wykresy zapiszemy w formacie natywnym dla Gaia Family Tree. Oczywiście później w aplikacji można otworzyć zapisany w ten sposób projekt i nadal nad nim pracować.

Jak wspomniano na początku opisu, interfejs graficzny programu został wykonany na bardzo przyzwoitym poziomie. Dostępne są dwie skórki, dzięki którym mamy troszkę większą swobodę w dostosowaniu wyglądu interfejsu do naszych potrzeb. Mniej zaawansowani użytkownicy nie powinni mieć specjalnych problemów z obsługą narzędzia. Z poziomu aplikacji można otworzyć pomoc online, poza tym w witrynie producenta udostępniono kilka przydatnych informacji.

Uwaga!
Wyszukiwanie osób w Internecie może nie działać prawidłowo.

Ograniczenia!
Aplikacja nakłania nas do założenia bezpłatnego konta w witrynie producenta. W przeciwnym wypadku będziemy mogli korzystać z Gaia Family Tree tylko przez 14 dni.

Wymagania!
Podczas instalacji programu wymagane jest połączenie z Internetem.
Do wyszukiwania danych w New FamilySearch wymagane jest założenie konta w tym serwisie (jest to aktualnie możliwe dla zwykłych osób, a nie tylko dla członków pewnego kościoła, jak podano w witrynie producenta).
Dla prawidłowego działania programu w Windows XP, zalecany jest dodatek Service Pack w wersji 2 lub wyższej.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 4 (4 głosów)

Strefa Download programu
Gaia Family TreeGaia Family Tree 1.2.4
Wersja stabilna
1.61 MB | 2014-07-09

Ilość pobrań: 684 | W tym miesiącu: 4 | W poprzednim miesiącu: 5

Komentarze (0)
Gaia Family Tree