w
googluj

FlatIconMaker 1.1.5


FlatIconMaker to program przeznaczony do tworzenia płaskich ikon, które są stosowane coraz popularniej w rozmaitych aplikacjach czy witrynach WWW. Zamiast pracować z pikselami, w programie korzystamy z wektorów, kreując przy ich pomocy wybrane kształty. Możliwe jest zarówno tworzenie ikon od podstaw, jak i uzupełnianie już gotowych obrazków o dodatkowe elementy. Udostępniony zestaw narzędzi jest dość skromny, pozwala jednak na w miarę efektowne wykonanie interesującego nas projektu. W programie pracujemy z warstwami, oprócz tego można wstawiać gotowe wzorce/kształty ikon, łączyć ze sobą poszczególne kształty, wprowadzać tekst, regulować zaokrąglenie ścieżek, dostosowywać barwy wypełnienia, tła i obramowania obiektów (przy pomocy palety kolorów oraz kontrolek kanałów RGB), a także ustalać przeźroczystość elementów (kanał Alfa).

Narzędzia programu pozwalają na zaznaczanie obiektów, tworzenie wielokątów oraz krzywych Beziera, dodawanie tekstu, kreowanie kształtów prostokątnych i eliptycznych, rysowanie ołówkiem (linie są automatycznie zamieniane na ścieżki), przekształcanie obiektów, próbkowanie kolorów, usuwanie punktów ścieżek, klonowanie obiektów, wypełnianie ich danym kolorem, przesuwanie całości rysunku w obrębie obszaru roboczego, powiększanie/pomniejszanie widoku, a także decydowanie o kolorach wypełnienia oraz obramowania. Pracując ze ścieżką możemy dowolnie ustalać pozycję jej punktów, regulować zaokrąglenie ścieżki, konwertować ją na linię prostą, a także usuwać poszczególne punkty za pomocą narzędzia Ripper.

Menu Edit oferuje dostęp do funkcji zaznaczania, wycinania, kopiowania, wklejania usuwania, obracania/odwracania obiektów, a także cofania i ponawiania zmian. W Draw możemy zdecydować o ukrywaniu obramowania, wyświetlaniu punktów ścieżki, grupowaniu i łączeniu lub rozłączaniu obiektów, pozycjonowaniu obiektów oraz ich umiejscowieniu w stosie warstw. Przy pomocy opcji Create Symbol wstawimy wybrany wcześniej, gotowy symbol do naszego projektu. Menu View pozwala na podgląd profilu obiektów (wyświetlane są tylko ścieżki), włączenie wygładzania elementów, powiększanie i pomniejszanie widoku, a także ustalenie koloru tła dla całości obrazu.

W górnym obszarze okna głównego aplikacji dostępne są paski narzędziowe z opcjami związanymi z wyborem stylu oraz szerokości linii, łączeniem i pozycjonowaniem elementów, układaniem ich w odpowiednim miejscu stosu warstw, jak również tworzeniem nowych projektów lub otwieraniem czy zapisywaniem wcześniej przygotowanych realizacji (obsługiwany jest tylko natywny format programu - FIW). Jeżeli chcemy otworzyć ikonę zapisaną w jednym z popularnych formatów graficznych, należy najpierw stworzyć nowy projekt, po czym zaimportować do niego obraz ikony. Obsługiwane są formaty JPEG, JPG, PNG, TIFF, TIF, BMP, DIB, RLE, WMF, EMF, niestety program nie wspiera importowania formatu ICO. Po ukończeniu projektu możemy wyeksportować naszą ikonę do formatu ICO, JPEG, PNG, GIF lub BMP.

Okno dostosowywania kolorów pozwala na wybór określonego koloru dla wypełnienia, tła i obramowania, możliwa jest również regulacja kanałów RGB i Alfa. Okno warstw daje dostęp do zarówno do samych warstw i ich ustawień, jak i do gotowych kształtów ikon, które łatwo wprowadzimy do projektu. Dostępna jest także opcja uzupełniania biblioteki szablonów o wykreowane przez nasz kształty. W programie można tworzyć i usuwać warstwy, przenosić je w górę lub w dół stosu, ukrywać, wiązać je ze sobą, a także blokować ich edycję.

Szata graficzna FlatIconMaker została wykonana na przyzwoitym poziomie. Mimo tego, że program jest właściwie mało skomplikowany, jego obsługa na początku może sprawiać sporo problemów nawet użytkownikom, którzy są obeznani z aplikacjami służącymi do tworzenia czy edycji grafiki wektorowej. Niestety, obsługa jest mało intuicyjna i często denerwująca, trzeba poświęcić pewną ilość czasu na opanowanie zasad działania programu. W witrynie producenta można zapoznać się z dość szczegółowymi instrukcjami, jednak nie wyjaśniają one wszystkich problemów związanych z obsługą FlatIconMaker.

Ograniczenia!
Wersja Demo aplikacji nie pozwala na wyeksportowanie ikon do plików graficznych, poza tym oferuje mniejszy zestaw gotowych kształtów ikon (63 wzorce), prawdopodobnie nie wspiera przeźroczystości dla plików ICO, PNG i GIF oraz nie pozwala na sprzedaż czy redystrybucję naszych projektów. Producent nie udostępnia dokładnych informacji o ograniczeniach wersji Demo, za to można zapoznać się z ograniczeniami wersji Standard w stosunku do wersji Professional.

Licencja: Demo (testowa z ograniczoną funkcjonalnością)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 3 (3 głosów)

Strefa Download programu
FlatIconMakerFlatIconMaker 1.1.5
Wersja stabilna
3.45 MB | 2014-10-18

Ilość pobrań: 508 | W tym miesiącu: 2 | W poprzednim miesiącu: 2

Komentarze (0)
FlatIconMaker