w
googluj

Vim Touch


ico
Czy kiedykolwiek słyszałeś o unikalnym i jedynym w swoim rodzaju, ekstremalnie wyrafinowanym i ponadczasowym, skrajnie trudnym do nauczenia się i... po prostu fajnym - edytorze tekstu Vim? Jeśli nie, to sprawa jest prosta i nie ma sensu przedłużać: poszukaj innego edytora. Jeśli jednak coś o Vimie słyszałeś, a może go nawet używasz, wówczas aplikacja Vim Touch, wydana na urządzenia mobilne z systemem operacyjnym Android, może Cię zaintrygować. Zresztą, jeśli nie znasz Vima, a nadal czytasz ten tekst, nakreślę Ci pokrótce, co Vim potrafi i dlaczego używany jest przez tysiące użytkowników, w tym - przez autora tego tekstu, który nie mógł nie omieszkać, że ten tekst powstaje w Vimie.

Vim to darmowy edytor tekstu, który można pobrać na każdy stacjonarny system operacyjny. Generalnie to program mało znany; zwykle używany jest przez programistów, choć nie ma żadnych przeszkód dla chcących pisać zwykły teksty; mogą to robić. Problem jednak w tym, że w przeciętnym edytorze po prostu piszesz tekst; może to iść "raz dwa". Opanowanie Vima wymaga jednak tygodni; bardziej realnie: miesięcy; ale nawet po latach spędzonych w tym programie można uczyć się komend, który jeszcze pracę przyspieszą, a o szybkość w Vimie chodzi. Jego fundamentalną cechą jest to, że nie musisz używać myszki, by zajmować się tekstem. Tak naprawdę, to "nie musisz" trzeba zastąpić przez "nie możesz". Z jednej strony, owszem, można używać myszy w wersji graficznego Vima (gVim), by tekst zaznaczać, wklejać go itd., lecz wtedy wiele się traci; traci się czas. Jeżeli natomiast opanujesz Vima do swoich potrzeb, wtedy będziesz operował na tekście zawsze przy użyciu klawiatury. To wymaga jednak nauki. Po pierwsze, musisz umieć pisać na klawiaturze bezwzrokowo. Po drugie, musisz używać klawiszy "h", "j", "k", "l", żeby poruszać się odpowiednio: w lewo, w dół, w górę, w prawo. A to tylko początek nauki. Co jest dalej - tego tu nie opiszemy. Ale jeśli chciałbyś pisać i edytować obojętnie jaki tekst ultraszybko, wtedy pamiętaj o Vimie.

Jeżeli już wszyscy są gotowi (znający i nieznający Vima), czas na opis aplikacji Vim Touch.

Vim Touch to open source'owy port Vima. Nie jest to żadna oficjalna aplikacja Vima na Androida. To osobny projekt. Po uruchomieniu aplikacji, na ekranie powitalnym zobaczymy informację o autorstwie, która przywodzi na myśl ekran startowy Vima. Od razu też rodzi się pytanie: jak pisać? Przecież nie mamy klawiatury! Nasze dłonie nie mogą nigdzie spoczywać, a muszą - a przynajmniej jedna z nich musi - trzymać smartfona czy tablet!

Najbardziej intrygujące w znalezieniu Vima w wersji na urządzenia przenośne jest odkrycie tego, jak rozwiązano ten podstawowy problem. Odpowiedź zaś jest taka: aby pisać, aktywujemy klawiaturę ekranową poprzez dotknięcie ikony pisaka znajdującej się w panelu górnym; wyskakuje nam więc klawiatura ekranowa, no i... musimy jeszcze przejść do trybu pisania. Ze znajomości Vima wiemy, że chodzi o Insert Mode, a włączamy go przez naciśnięcie litery "i". Następnie piszemy, ale piszemy (domyślnie) przy użyciu samych liter, tzn. tryb tworzenia słów gestem jest w klawiaturze wyłączony. Z pozoru, pisać w takim tempie się nie da. To zresztą prawda: żeby używać Vim Touch, wiedza wyniesiona z Vima pomoże, ale i tak praca nad tekstem wymagać będzie zmiany przyzwyczajenia.

Niemniej do dyspozycji mamy pełny zestaw znanych z Vima komend. Twórca aplikacji pomógł nam, gdyż w panelu dolnym mamy do dyspozycji skróty do ulubionych komend. Chcesz skasować wyraz? Wystarczy tapnąć "dw". A może linię? "dd". Chcesz wkleić zawartość schowka? "p". Chcesz zapisać plik? ":w". I tak dalej... W panelu górnym mamy skróty do wyjścia do trybu Normal: ESC (klawisz "Esc" znany z klawiatury materialnej); a także mamy funkcję wyjścia z aplikacji bez zapisywania czegokolwiek, czyli komendę ":q!".

Wiele ustawień udostępniono po naciśnięciu sprzętowego przycisku MENU. Najważniejszą funkcją jest możliwość pobrania rozszerzenia. Poprzez wybór Extra Downloads przejdziemy do Google Play, gdzie pobrać będziemy mogli VimTouch Full Runtime. Po zainstalowaniu tego darmowego rozszerzenia będziemy mieć dostęp do superkomendy ":help".

Vim Touch to bardzo ciekawa aplikacja. Jeżeli masz jakikolwiek związek z tradycyjnym Vimem, wtedy możliwość edytowania tekstu przy użyciu znanych Ci komend będzie nie lada frajdą, a jeśli dopiero uczysz się używać Vima, wtedy Vim Touch będzie doskonałym poligonem doświadczalnym. Możesz uczyć się kolejnych komend i sprawdzać znajomość tych, które myślisz, że już znasz. Posiadanie mobilnej pomocy dla Vima nie mogło być więc lepsze i żadna witryna internetowa ani żadna książka elektroniczna w Twoim urządzeniu nie da Ci tego, co Vim Touch, czyli: praktykę.

Ograniczenia!
Aby uzyskać pełną funkcjonalność, trzeba pobrać rozszerzenie VimTouch Full Runtime. Możemy to zrobić z menu aplikacji poprzez wybranie linka o nazwie Extra Downloads.

Wymagania!
Android 2.3 i nowsze

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 4 (1 głosów)

Strefa Download programu
Vim TouchVim Touch dla Android
2014-04-29
przejdź Vim Touch dla Windows

Ilość pobrań: 27 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
Vim Touch