w
googluj
pl

NetGuard 2.217


ico
NetGuard jest skutecznym narzędziem udostępniającym proste oraz zaawansowane sposoby blokowania dostępu do internetu. Wydano je na urządzenia przenośne z systemem operacyjnym Android. Posłuży do zablokowania wskazanym przez nas aplikacjom dostępu do sieci poprzez dane komórkowe bądź poprzez wi-fi - a także, opcjonalnie, ustalenia specjalnych reguł filtracji. Nałożona blokada da nam kilka korzyści. Jeżeli korzystamy z usługi internetu na kartę: przede wszystkim zmniejszy to zużycie transferu (choć nie w spektakularny sposób); prócz tego wydłuży czas pracy na baterii (siłą rzeczy, jako że komunikacja z serwerami zostanie wstrzymana) i zwiększy prywatność (tu ewentualny zysk będzie największy: tylko od nas będzie zależeć, które programy będą mogły się porozumiewać z internetem, a które nie). Co jest wielka zaletą NetGuard, nie wymaga od nas posiadania zrootowanego urządzenia - i choć to tylko narzędzie, to mimo wszystko podkreślmy, że ma piękne wykonanie na podstawie Material Design, w tym 2 klasyczne motywy graficzne (jasny/ciemny).

Konfiguracja NetGuard trwa sekundy. Zanim cokolwiek innego zrobimy, trzeba włączyć samo funkcjonowanie NetGuard, czyli jego filtr - stosowny przełącznik znajdziemy w pasku narzędziowym, ale jako, że do filtrowania komunikacji z internetem narzędzie wykorzystuje lokalną usługę VPN (wirtualnej sieci prywatnej), zostaniemy poproszeni o włączenie VPN w ustawieniach Androida. W wyskakującym okienku należy więc na nią zezwolić. Powtórzmy: nasza komunikacja z internetem nie będzie się odbywać w ramach zdalnego serwera VPN - cała blokada działać będzie w ramach lokalnych (skonfigurowanego urządzenia).

Ekran startowy da nam następnie możliwość błyskawicznego oznaczenia, czy zezwalamy danej aplikacji na komunikację w ramach danych komórkowych i wi-fi; obie blokady określimy osobno, pojedynczymi tapnięciami. Ikony w kolorze zielonym symbolizują zgodę na transfer, w czerwonym - blokadę. Domyślnie narzędzie nie wyświetla aplikacji systemowych. Najlepiej jednak włączyć ich obecność na liście (co zrobimy po przejściu do ustawień globalnych), ponieważ tak czy inaczej otrzymamy opcję ich ukrycia, ale działającą szybciej, bo z poziomu paska narzędziowego. Użytkownik może zresztą przefiltrować dostępne w jego systemie aplikacje na różne sposoby: wyświetlając tylko własne (to właśnie ustawienie domyślne); tylko systemowe; zarówno własne, jak i systemowe. Jest też przydatna opcja ukrycia wszystkich aplikacji, które z internetu po prostu nie korzystają.

Interesujące opcje czekają po tapnięciu w nazwę aplikację na liście. Poznamy wtedy np. wykorzystywany przez nią transfer w MB na dzień. Wszystkie programy możemy zresztą posortować wedle tego parametru, dzięki czemu od razu dowiemy się, które "kochają" internet najbardziej. Z poziomu szczegółów danej aplikacji przejdziemy do jej własnego interfejsu albo jej ekranu w ustawieniach własnych Androida (aby np. zatrzymać jej działanie). Mało tego. Bardzo, bardzo ciekawą funkcją jest to, że NetGuard może nas nawet każdorazowo powiadamiać, gdy dana aplikacja próbuje połączyć się z internetem. W niektórych wypadkach poznamy także adresy witryny, z którymi chciały się one połączyć, i czas. Jeśli natomiast chcielibyśmy zezwalać wskazanym aplikacjom na komunikację z internetem tylko wtedy, gdy ekran urządzenia jest włączony, czyli wtedy, gdy z niego korzystamy - NetGuard i taką da nam szansę. Reguła sytuacyjnego zezwolenia na połączenie może być ustawiona oddzielnie tak dla wi-fi, jak i dla danych mobilnych.

Podsumowując: doskonały program - imponująco rozbudowany i dopracowany. Właściwie daje więcej, niż można by się spodziewać. Jest przyjazny zarówno dla początkującego, jak i zaawansowanego użytkownika. Powtórzmy, że nie wymaga roota. I choć jego funkcje Pro mają dość zaporowe ceny, to jednak adekwatne do jakości, a poza tym - nawet bez nich NetGuard jest wspaniały. Zauważmy bowiem, że jako filtr do internetu, sam z siebie nie wyświetla żadnych reklam (często właśnie po to aplikacje potrzebują internetu, aby pobrać dane do wyświetlania dolnego paska z reklamą), tak więc w tym wypadku przyjemność płynącą z korzystania z darmowej wersji aplikacji jest wyjątkowo wielka. Zatem jeśli szukacie narzędzia do blokowania internetu - ten jest, powiemy śmiało, idealny, bo skuteczny i prosty, a w razie czego pozwalający na wyrafinowaną filtrację.

Ograniczenia!
Program udostępnia funkcje dodatkowe (Pro), które można kupić indywidualnie - ich cena wynosi wtedy od kilku do kilkudziesięciu złotych. Wszystkie w jednym pakiecie będą wydatkiem 54,10 zł.

Wymagania!
Android 4.0 i nowsze

Spolszczenie!
Język polski ustawiany jest automatycznie, ale (mała) część interfejsu nie została spolszczona

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 3.4 (7 głosów)

Strefa Download programu
NetGuardNetGuard dla Android
2018-11-22

Ilość pobrań: 257 | W tym miesiącu: 6 | W poprzednim miesiącu: 13

Komentarze (0)
NetGuard