w
googluj

Chromer 2.0.2


ico
Chromer to bardzo ciekawa aplikacja mobilna przeznaczona dla systemu operacyjnego Android. Można ją określić mianem rozszerzenia dla przeglądarki internetowej Google Chrome. Wykorzystuje mechanizm o nazwie Chrome Custom Tabs, umożliwiający - mówiąc w największym skrócie - szybsze wczytywanie stron internetowych. W praktyce: to jak używanie o wiele lżejszej wersji Chrome'a, posiadającej wszystkie zabezpieczenia czy funkcje automatycznego wypełniania formularzy. A jakby co - jest też opcja otworzenia przeglądanej strony we właściwej, "pełnej" wersji Chrome'a z kompletnie wszystkimi funkcjami (zakładkami, historią, wieloma kartami).

Trochę historii (i teraźniejszości). Producenci aplikacji - chodzi o dowolne aplikacje; nazwijmy je tutaj aplikacjami źródłowymi - mieli dotychczas 2 rozwiązania, gdy chodziło o możliwe wykorzystanie adresu URL przez ich użytkowników. Zależnie od woli dewelopera, użytkownik mógł udostępnić link (i w efekcie wyświetlić stronę) w przeglądarce internetowej - albo, korzystając z mechanizmu WebViews (deweloper musiał ją wcześniej zaimplementować), wyświetlić stronę bezpośrednio w ramach aplikacji źródłowej. Niestety, oba rozwiązania mają swoje ograniczenia. Zewnętrzna przeglądarka daje nam za dużo. Wczytywane są bowiem jednocześnie wszystkie jej funkcje, opcje itd. Natomiast WebViews - zbyt mało. Funkcja pokazuje właściwie tylko zawartość strony w interfejsie aplikacji źródłowej, nie oferując opcji typowo przeglądarkowych.

Na ratunek przychodzi Chrome Custom Tabs za pośrednictwem Chromera. Chromer to coś pośredniego między zewnętrzną przeglądarką a WebViews, przy czym bliżej ma do zewnętrznej przeglądarki, jako że posiada własny interfejs. Jego chyba najważniejszą zaletą jest to, że pozwala na wstępne wczytanie strony internetowej. Program może automatycznie skanować treść aplikacji źródłowej i wyszukiwać linki. Pozwala także na tworzenie stosu stron internetowych do późniejszego, błyskawicznego otworzenia za pośrednictwem "pływającego bąbelka" (ikony przyczepionej do boku ekranu).

Aby móc korzystać z tego rozwiązania, musimy koniecznie posiadać w swoim systemie przeglądarkę, która jest kompatybilna z Chrome Custom Tabs. W chwili pisania tego opisu, kompatybilny jest wyłącznie Google Chrome w wersji co najmniej 45 - dlatego powiedzieliśmy, że to niejako "rozszerzenie" tej przeglądarki. W przyszłości zakres przeglądarek wykorzystujących omawiany mechanizm może się zwiększyć, ale w chwili obecnej: bez Chrome'a - Chromer jest bezużyteczny. Prócz tego, po pierwszym uruchomieniu należy ustawić Chromera jako domyślną przeglądarkę w systemie.

Od tego momentu jakikolwiek link otworzony w urządzeniu (czyli z poziomu dowolnej aplikacji) zostanie nam zaprezentowany w ramach Chromera, czyli - powtórzmy - lżejszej wersji Google Chrome; mającej tylko to, co najbardziej potrzebne w takim momencie. Jeżeli więc macie Chrome'a, musicie koniecznie sprawdzić Chromera w akcji. Jest świetny.

Ograniczenia!
Wymagane jest zainstalowanie przeglądarki internetowej Google Chrome (w wersji min. 45)

Wymagania!
Android 4.1 i nowsze

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (1 głosów)

Strefa Download programu
ChromerChromer dla Android
2018-11-01

Ilość pobrań: 20 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
Chromer