w
googluj

Detekt 2.0


Detekt to niewielki program do szybkiego skanowania aktualnych procesów komputera pod kątem ewentualnych zagrożeń ze strony szkodliwego oprogramowania. Analizuje on programy, które w danej chwili wykonywane są przez system operacyjny (a więc znajdują się w pamięci RAM) i skanuje ich kod w celu odnalezienia niepokojących schematów, co pozwalałoby na wykrycie aplikacji chcących wyrządzić szkodę danym użytkownika. Program jest bardzo prosty w obsłudze, a przez to stanowić może znakomitą propozycję doraźnego testera bezpieczeństwa pracy przy komputerze (naturalnie pod kątem ewentualnej utraty prywatnych danych).

Aby wykorzystać jego możliwości, wystarczy uruchomić aplikację, a następnie postępować zgodnie z informacjami w kreatorze skanowania. Tak naprawdę składa się on głównie z wiadomości przekazywanych użytkownikowi, nie zaś opcji do wyboru, które mogłoby wpłynąć na sam proces skanowania. Przed uruchomieniem zaleca się pozbawić komputer połączenia z Internetem, jednak również z aktywnym połączeniem sieciowym, skanowanie może zostać wykonane. Po jego uruchomieniu, program wyświetla kolejne okno, w którym co 5 sekund aktualizowany jest stan pracy aplikacji, oby ostatecznie wyświetlić podsumowanie z informacją o zagrożeniach znalezionych w procesach (szczegółowe dane znajdują się w automatycznie tworzonym, tekstowym pliku logu, który zapisywany jest w tej samej lokalizacji co program).

Niestety, a przynajmniej w chwili pisania tego tekstu, najnowsza wersja programu nie oferuje żadnego podglądu postępu pracy, dzięki któremu użytkownik mógłby poznać czas pozostały do końca skanowania. W praktyce proces ten może trwać do kilku minut, jednak w rzeczywistości będzie mocno zależeć zarówno od ilości programów, na których pracujemy, jak również wydajności sprzętu komputerowego.

Uwaga!
Zgodnie z informacją producenta, na chwilę obecną mogą wystąpić problemy przy korzystaniu z programu w systemie operacyjnym Windows 8.1 w wersji 64-bitowej. Problem ten ma zostać rozwiązany w przyszłych edycjach programu (rozwijany jest on bardzo dynamicznie).

Ograniczenia!
Producent zastrzega, iż program może nie wykrywać wszystkich najnowszych zagrożeń, a jedynie te, które bazują na schematach FinFisher FinSpy oraz HackingTeam RCS.

Licencja: GNU GPL (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7/8
Oceń program:
-/5

Ocena: 2.5 (2 głosów)

Strefa Download programu
DetektDetekt 2.0
Wersja stabilna
26.5 MB | 2016-06-14

Ilość pobrań: 579 | W tym miesiącu: 5 | W poprzednim miesiącu: 2

Komentarze (0)
Detekt