w
googluj
pl

XnRetro 1.86


ico
XnRetro jest to prosty edytor graficzny dostępny na urządzenia mobilne (Android, iOS, Windows Phone) oraz stacjonarne (Windows, Mac, Linux), dzięki któremu naniesiemy na nasze zdjęcia efekt vintage - będą więc one wyglądały tak, jakby wykonane zostały kilka dekad wcześniej. Opiszemy teraz wersję XnRetro przeznaczoną dla Androida.

Edytor pozwala wczytać obraz do obróbki z tradycyjnych źródeł. Wybierzemy więc plik z już dostępnych zasobów (czyli z pamięci urządzenia) albo wykonamy zdjęcie od ręki. W obu wypadkach zostaniemy przekierowani do domyślnych aplikacji (przeglądarki grafik / aparatu fotograficznego). Właściwa edycja to potem w XnRetro:
• przycięcie obrazu źródłowego - skorzystamy z proporcji dowolnej albo sztywnej (1:1, 2:3, 3:2, 3:4, 4:3, 4:6, 6:4, 16:9),
• wybór efektu/filtru graficznego - jest ich 25, choć niektóre (dokładnie: 4) są płatne; suwakiem określimy nasycenie wskazanego efektu.

Jeżeli będziemy zadowoleni - a trzeba przyznać, że proponowane filtry są ciekawe - w tym momencie można zakończyć pracę. W pasku górnym interfejsu edytora znajdziemy ikony symbolizujące zapisanie przeróbki w pamięci urządzenia oraz jej udostępnienia e-mailem czy poprzez dowolną inną usługę (oczywiście: zależnie od aplikacji, jakie aktualnie posiadamy w naszym systemie). Edytor zapamiętuje ostatnie ustawienia, więc jeśli po chwili wykonamy nowe zdjęcie i wczytamy je do XnRetro, to od razu przekonamy się, jak ono wygląda w stylu retro.

Ale edytor wyposażono także w inne opcje. Przede wszystkim: wylosowania filtru oraz innych elementów, dzięki czemu nawet nie trzeba niczego dobierać - niewykluczone, że po kilku tapnięciach trafimy na odpowiadający nam zestaw dodatków do pierwotnego obrazu. Jakie elementy składają się na ten zestaw? Pasek dolny, prócz opcji wyboru efektu, daje także możliwość regulacji jasności, kontrastu i nasycenia barw; naniesienia poświaty (jest ich 9); efektu świetlnego (16, w tym 4 płatne) oraz obramowania (32, z czego 5 płatnych).

Dodajmy jeszcze, że po przejściu do ustawień globalnych zdecydujemy o obecności albo nieobecności funkcji przycinania (czyli niejako pierwszego z dwóch podstawowych kroków); wskażemy rozmiar wyjściowy przeróbki (maks. 512, 1024, 2048 px albo rozmiar oryginalny); zdecydujemy, czy zdjęcia mają być od razu zapisywane w albumie przy korzystaniu z funkcji udostępniania, czy też nie; a także wskażemy katalog służący do zapisywania naszych prac (domyślny to "Pictures/XnRetro").

Program działa szybko, a jego obsługa nie sprawia najmniejszych problemów. Jeżeli więc szukamy edytora, który nada naszym zdjęciom oldskulowego bądź fantazyjnego posmaku, to z aplikacji XnRetro na pewno będziemy zadowoleni: 1) udostępnia ciekawe efekty, 2) wystarczą sekundy, aby wspomniany cel - obraz retro - osiągnąć, 3) nie umieszcza znaku wodnego, 4) wspiera wysoką rozdzielczość.

Uwaga!
Dostępna jest wersja tego programu dla systemu Windows

Ograniczenia!
Aplikacja wyświetla reklamy, gdy jesteśmy połączeni z internetem (ale nie podczas samej edycji). Niektóre elementy (filtry, ramki itd.) są dostępne tylko w wersji Pro, która kosztuje 4,98 (i jednocześnie usuwa też reklamy).

Wymagania!
Android 2.2 i nowsze

Spolszczenie!
Język polski ustawiany jest automatycznie

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 4 (3 głosów)

Strefa Download programu
XnRetroXnRetro dla Android
2018-06-23
przejdź XnRetro dla Windows

Ilość pobrań: 62 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (1)
XnRetro
avatararrow
HnauHnakrapunt | 2017.09.13 14:55
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Zgodnie z nazwą znakomite do efektu vintage. Polecam.
XnRetro