w
googluj
pl

TalkBack


ico
TalkBack to wspaniała usługa ułatwień dostępu do systemu operacyjnego Android. Dzięki niej osoby niedowidzące i słabowidzące oraz niepełnosprawne ruchowo mogą korzystać z urządzenia mobilnego w całkiem komfortowy sposób. Tytułowa funkcja TalkBack bezustannie nasłuchuje dotknięć ekranu i innych działań użytkownika, a następnie zwraca opisy tych działań za pośrednictwem komunikatów głosowych, symbolicznych dźwięków oraz wibracji.

Po zainstalowaniu tego programu z Google Play, nie otrzymamy możliwości włączenia narzędzia poprzez standardowy skrót, który byśmy posiadali na pulpicie. W tym wypadku konfiguracja przebiega w ustawieniach systemowych - w sekcji ułatwień dostępu. (Opis dotyczy Androida 6). Gdy przejdziemy do tego ekranu, zauważymy 3 nowe usługi: "TalkBack", "Mowa", "Switch Access". Wszystkie są początkowo wyłączone. Oto, co umożliwiają:
• TalkBack - po włączeniu całkowicie zmienia się obsługa urządzenia. Automatycznie po przejściu do nowego interfejsu (ekranu), program poinformuje, jaka jest jego nazwa. Przykład: po przejściu do aplikacji Ustawienia odpowie "ustawienia". Z kolei po dotknięciu elementu na ekranie, narzędzie oznaczy go zieloną ramką oraz powie, do czego służy. Przykład: naciśnięcie przycisku powrotu w pasku aplikacji: "przejdź wyżej, przycisk; kliknij dwukrotnie, by uaktywnić". Usługa reaguje też na używanie przycisków fizycznych. Przykłady: po wyłączeniu ekranu przyciskiem POWER usłyszymy "ekran wyłączony"; po włączeniu ekranu tym przyciskiem: "urządzenie zostało odblokowane, 10:36" (10:36 to oczywiście aktualny czas). Reasumując, standardowe jedno tapnięcie to tutaj podświetlenie i uzyskanie opisu elementu. Po podświetleniu, dwoma szybkimi dotknięciami dopiero aktywuje się daną funkcję. Dodajmy jeszcze, że przewijanie wymaga użycia nie jednego, ale jednocześnie dwóch palców,
• Mowa - po włączeniu tej funkcji w prawym dolnym rogu pojawi się specjalna ikona, która będzie dostępna z poziomu każdego możliwego ekranu. Obojętnie, którą aplikację uruchomimy, będzie zawsze na wierzchu. Aby móc ją przesunąć, trzeba ją najpierw przytrzymać aż do odczucia wibracji. Ikona ma czarne tło, które po dotknięciu staje się niebieskie, co oznacza uaktywnienie funkcji. Można wtedy albo dotknąć fragmentu ekranu, albo palcem zaznaczyć dowolny, wybrany obszar. Po chwili nastąpi odczytanie informacji. Aby zatrzymać odczytywanie, należy dotknąć ekranu w dowolnym innym miejscu. Warto zauważyć, że tekst typu "17.05.2017 17:43" zostanie poprawnie zinterpretowany i odczytany jako data i czas, czyli "siedemnasty maja dwa tysiące siedemnastego roku" itd.,
• Switch Access - o ile wcześniejsze funkcje skierowane są bardziej do osób mających słaby wzrok, o tyle ta przeznaczona jest dla niepełnosprawnych ruchowo. Funkcja umożliwia obsługę urządzenia przy pomocy jednego lub dwóch przełączników. (Pierwszy sposób jest bardziej zautomatyzowany). Przełącznik pozwala wybrać element, przewijać, wpisać tekst. Po włączeniu funkcji użytkownik przejdzie najpierw przez proces konfiguracji usługi.

Aplikacja jest bardzo dopracowana i oferuje mnóstwo szczegółowych ustawień. Bez wątpienia zasługuje na najwyższe uznanie! Jest normalnie dostępna w Google Play, chociaż jest także preinstalowana na większości urządzeń z Androidem. Ostatni aspekt przyczynia się do tego, że narzędzie jest nielubiane i otrzymuje najniższe oceny w sklepie Androida. Nie można go bowiem usunąć z systemu bez zrootowania urządzenia. (Twórcy smartfonów i tabletów nie powinni blokować możliwości odinstalowania jakichkolwiek aplikacji. Powinni oczywiście instalować takie programy, jak omawiany, ale powinni też dawać opcję ich łatwego usunięcia).

Wymagania!
Zależne od urządzenia

Spolszczenie!
Język polski ustawiany jest automatycznie

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 3.2 (5 głosów)

Strefa Download programu
TalkBackTalkBack dla Android
2017-06-01

Ilość pobrań: 102 | W tym miesiącu: 1 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
TalkBack