w
googluj

Root Check 4.4.1.0


ico
Root Check to narzędzie dostępne dla systemu Android, a służące do sprawdzenia, czy nasze urządzenie mobilne jest zrootowane, czy też nie. Zanim przejdziemy do właściwego opisu tego programu, poznajmy znaczenie samego słowa "root".

Android to system linuksowy, czego charakteryzującym wyznacznikiem, przynajmniej w odniesieniu do najpopularniejszego Windowsa, jest to, że użytkownik nie ma w nim na "dzień dobry" pełnego dostępu do wszystkich plików. Dostęp taki wymaga uprawnień administratora, super-użytkownika, inaczej zwanego rootem, co ma chronić przed potencjalnie niebezpiecznymi działaniami z zewnątrz. Skąd zaś nazwa "root"? Linuksowy system plików zbudowany jest na zasadzie drzewa: wszystko znajduje się w jednym katalogu, oznaczonym "/", będącym niejako korzeniem drzewa, czyli rootem właśnie (ang. "root" oznacza po prostu "korzeń"). Zwykły użytkownik nie może zmieniać ustawień systemowych, ale w razie czego wpisuje w konsoli odpowiednią komendę, np. "sudo" (od ang. "substitute user do...", co zwykle oznacza przełączenie się na konto administratora) i wpisuje hasło, aby np. zainstalować nowy program z repozytorium (takim repozytorium w wypadku Androida jest Google Play - choć tutaj, jak wiemy, nie trzeba być rootem, by pobierać aplikacje).

Przechodząc już do samej aplikacji Root Check: od razu powiedzmy, że jest ona... bezużyteczna - przynajmniej jeśli chodzi o jej podstawową "zaletę". To stwierdzenie może być nieco szokujące, ale oto, jak ten program działa: po pierwszym uruchomieniu narzędzie poprosi nas o dostęp do szerokich uprawnień administracyjnych w programie SuperUser (sic!), i jeżeli wyrazimy zgodę, to będzie to oznaczać, że nasze urządzenie jest zrootowane, a jeżeli nie wyrazimy zgody, to będzie to oznaczać, że nasze urządzenie jednak zrootowane - tadam! - ...nie jest... Tak więc Root Check to nie tylko bezużyteczny, ale i głupi program - ale ponownie podkreślmy, że mówimy wyłącznie o podstawowym celu, do którego autor go przeznaczył. Okazuje się bowiem, że narzędzie może być jednak całkiem fajne. Skąd wynika aż tak wielka rozbieżność?

Otóż Root Check udostępnia również charakterystykę BusyBoxa - programu będącego zbiorem wielu malutkich uniksowych narzędzi, a co jest szczególnie istotne, zawiera także zdawkowe opisy tych narzędzi. Opisy przeznaczone są dla zaawansowanych użytkowników, którzy wiedzą, czemu służą polecenia df, rm, wget itp. Opisy są szorstkie i do bólu rzeczowe; otrzyma się właściwie tylko wykaz najistotniejszych opcji, jakie można z tymi poleceniami stosować. To bardzo prosty i łatwy sposób na przypomnienie sobie niektórych rzeczy, gdy jedziemy tramwajem czy w innej podobnej sytuacji. Nie zabrakło jednak czegoś dla zupełnie początkujących. Root Check może się okazać przydatny, jeśli nasze urządzenie mobilne nie zostało jeszcze zrootowane, a o tym myślimy, ponieważ zawiera (choć w języku angielskim) zestaw pytań i odpowiedzi związanych z tym procesem jako takim oraz używaną w jego kontekście terminologią. Poznanie odpowiedzi pozwoli dobrze rozeznać się w sytuacji.

Podsumowując: nie wydaje się, aby aplikacja była nam koniecznie potrzebna. Możliwe jednak, że warto ją zainstalować dla posiadania prościutkiego wykazu najważniejszych opcji uniksowych/linuksowych narzędzi (w wypadku zaawansowanych użytkowników) albo dla poczytania pytań/odpowiedzi nt. rootowania (w wypadku początkujących użytkowników).

Wymagania!
Android 4.0 i nowsze

Spolszczenie!
Aplikacja jest spolszczona, ale w bardzo małym stopniu (chodzi jedynie o część interfejsu ustawień)

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 4 (1 głosów)

Strefa Download programu
Root Check



Root Check dla Android
2018-09-25

Ilość pobrań: 186 | W tym miesiącu: 2 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
Root Check