w
googluj

Elasto Mania


Niepozorny motorek zbierający jabłka przy pomocy przytwierdzonego śrubokrętem do jego siedzenia motocyklisty, po to, aby zwieńczyć kolejną planszę triumfalnym uderzeniem kołem w stokrotkę to znak rozpoznawczy kultowej Elasto Manii. Gra jest jedną z pierwszych produkcji, które odkrywają przed graczami wyobrażenie cyfrowego zachowywania się motocykli z przesadnie elastycznymi elementami zawieszenia na torach najeżonych przeszkodami. Co sprawia, że ten osobliwy gatunek liczy sobie obecnie tysiące różnego rodzaju klonów?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Zapewne jest to wypadkowa kilku czynników. Na pewno mamy tu element walki z samym sobą, czyli chęć pokonania ustawionych przez programistę przeszkód. Gdy już opanujemy podstawy, okazuje się, że nie wystarczy po prostu przejechać przez każdy tor, zbierając porozmieszczane po drodze zakazane owoce. Odpowiednie manewrowanie dwuśladem oraz ustawianie jego kół przed upadkiem pod właściwym kątem powoduje znacznie sprawniejsze i szybsze poruszanie się, a nawet umożliwia wykonywanie prostych trików. Rezultatem tego jest obsesyjne wręcz powtarzanie każdej z plansz tylko po to, aby wykręcić lepszy czas, przy efektownym i błyskawicznym przejeździe przez cały etap.

Kolejną składową, stanowiącą o sile Elasto Manii są wspomniane już gumowe amortyzatory. Ich komiczne zachowanie się na nierównościach niejednokrotnie wywoła na naszych twarzach radosny uśmiech. Mimo, iż dwuwymiarowa produkcja nie grzeszy złożonością oprawy audio-wizualnej, to właśnie dźwięk skrzypiących amortyzatorów hipnotyzuje i śni się po nocach wraz z nowymi pomysłami na pokonywanie szpiczastych obstrukcji.

Elasto Mania w wersji trial udostępnia 18 z 54 poziomów, począwszy od prostego przejazdu przed siebie, skończywszy na złożonym torze pełnym przeszkadzajek i wystających elementów, natychmiastowo kończących zabawę. Choć nowsze tytuły biją ten nieco już skamieniały kawałek kodu na głowę pod względem oprawy, czy tempa rozgrywki, to ma on w sobie to coś magicznego, co potrafi przyciągnąć do komputera, jest po prostu miodny.

PEGI:

Licencja: Shareware (testowa)
System Operacyjny: Windows 98/Me/NT/2000/XP/Vista/7
Oceń program:
-/5

Ocena: 3 (2 głosów)

Strefa Download programu
Elasto ManiaElasto Mania
Wersja stabilna
1.1 MB | 2015-01-28

Ilość pobrań: 3031 | W tym miesiącu: 11 | W poprzednim miesiącu: 13

Komentarze (0)
Elasto Mania