w
googluj

Dołącz do nas na:

facebook google+
Dodaj swój tematarrow
Więcej tematówarrow

Osób na forum: 586
Wszystkich postów: 939008
Wszystkich tematów: 138905

l r
~kuśka: Tnie wszystko jak brzytwa ! Nikt lepszego nie wymyślił i nie wymyśli ... arrow
~AAA: To rzeczywiście bardzo dobry program, szczerze wart polecenia. Przy tak wysokiej ocenie być może niestosowne jest wspominać o innym, nieco l... arrow
Programów: 11971
Istniejemy od: 7813 dni
pl

Adobe Scan 18.10.03


ico
Adobe Scan jest mobilnym programem służącym do tworzenia cyfrowych wersji dokumentów papierowych - czyli np. paragonów, wizytówek, notatek, umów, stron z gazet lub książek - a wydanym dla urządzeń z Androidem (wersja opisywana) oraz iOS. Przy użyciu tego narzędzia zrobimy więc np. serię zdjęć jakichś materiałów, które następnie opcjonalnie obrócimy, przytniemy, ustawimy w odpowiedniej kolejności i na koniec zapiszemy do uniwersalnego formatu PDF. Ale mało tego, bo w tym samym czasie otrzymamy też tak wspaniałą rzecz, jak rozpoznanie tekstu (ang. Optical Character Recognition - OCR). Program nie zapisuje bowiem do PDF-a zdjęcia, ale transformuje to zdjęcie i dopiero potem wkłada go w PDF-owe ramy, umożliwiając nam pracę nad dokumentem tak, jakby od samego początku miał on postać cyfrową. Jeśli więc zeskanujemy tekst "ABC", to to "ABC" będzie można skopiować i wkleić gdzie tylko się chce.

Omawiana aplikacja nie istnieje w czasoprzestrzeni sama, lecz jest częścią pakietu narzędzi Adobe do obsługi PDF-ów (Adobe PDF Services). Pierwszorzędne znaczenie w tym kontekście ma z kolei usługa Adobe Document Cloud. Jest to chmura przeznaczona do przechowywania i organizowania plików PDF. Wszystkie skany utworzone za pośrednictwem Adobe Scan są automatycznie zapisywane w tej właśnie chmurze, a następnie dostępne dla nas z poziomu innych podłączonych urządzeń lub po przejściu do witryny Documents.Adobe.com.

Zanim jednak zaczniemy jakiekolwiek skanowanie, będziemy musieli się zarejestrować. W tym zaś celu podamy adres e-mail. Hasło musi się składać z co najmniej 8 znaków, w tym zawierać wielką i małą literę oraz cyfrę albo symbol. Ponadto wpiszemy datę urodzenia. Choć w tym momencie możliwa już będzie praca z programem, to na wskazany adres pocztowy otrzymamy jeszcze wiadomość z informacją o utworzeniu identyfikatora Adobe oraz poleceniem zatwierdzenia utworzenia konta poprzez kliknięcie we wskazane łącze. Jeśli zrobimy zgodnie z życzeniem Adobe, otrzymamy możliwość wejścia do chmury i przeglądu dokumentów choćby z poziomu Adobe Acrobat Readera, czyli ich mobilnego czytnika PDF-ów, którego znaczenie jest dla omawianego skanera o wiele większe, niż można by pierwotnie sądzić.

Stwierdziliśmy, że Adobe Scan ma wbudowaną funkcję OCR. Problem jednak w tym, że ona nie działa. To znaczy działa, ale nie tak, jak można by się tego początkowo spodziewać. Rzeczywiście: można zaznaczyć fragment tekstu ("ABC") i go np. udostępnić. Funkcja działa wspaniale i w naszym teście nie miała prawie żadnych problemów z prawidłowym rozpoznaniem polskiego tekstu z książki. Brawo. Niemniej dostęp do tego tekstu i zaznaczanie go itd. wymaga przejścia do wspomnianego Readera. Adobe Scan, choć to właśnie to narzędzie rozpoznaje tekst w procesie przekształcania skanu do PDF-a, pozwala jedynie na zmianę nazwy, udostępnienie lub usunięcie końcowego pliku. (Dodajmy przy tym, że operacje zmiany nazwy i usunięcia są natychmiast odzwierciedlane w chmurze). Z oficjalnego opisu można wysnuć wniosek, że wszystko zrobimy bezpośrednio w jednej i tej samej aplikacji, ale nie - trzeba jeszcze mieć Readera.

Na temat Adobe Scan znajdziemy skrajnie różne opinie: "Prosty, intuicyjny, wszystko działa tak, jak powinno" - "Tragedia. Nie rozpoznaje tekstu, nierówno przycina zdjęcia, do użytku wymaga rejestracji. 10 minut walczyłem, żeby ustrojstwo uruchomić, po minucie [sic] odinstalowałem". Naszym zdaniem aplikacja jest bardzo dobra, ale na pewno mogłaby być lepsza. W kontekście podobnych, skaner Adobe jest przede wszystkim prosty. Wydaje się też, że pojawił się lata za późno. To samo Adobe wymyśliło format PDF, ale to inni szybciej zorientowali się, że smartfon czy tablet to wygodna metoda cyfryzacji papierków. Widać też wyraźnie, że Adobe Scan pomyślane zostało jako część czegoś większego, a nie jako jeden produkt. Pod tym jedynym względem nie ma co się dziwić, bo to w końcu typowa strategia korporacji.

Uwaga!
Chmura powiązana z aplikacją dostępna jest pod adresem https://documents.adobe.com

Ograniczenia!
Założenie konta poprzez podanie adresu e-mail jest wymagane

Wymagania!
Android 5.0 i nowsze

Spolszczenie!
Język polski ustawiany jest automatycznie

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.5 (2 głosów)

Strefa Download programu
Adobe ScanAdobe Scan dla Android
2018-10-05

Ilość pobrań: 181 | W tym miesiącu: 1 | W poprzednim miesiącu: 1

Komentarze (0)
Adobe Scan