w
googluj

FreeOCR.net 5.4.1


Programy typu OCR pomagają nam zamienić pliki nieedytowalne, takie jak PDF, zdjęcia czy skany na tekst możliwy do edycji. Potrafią nam w tym pomóc poprzez system wykrywania kształtów i przypisywania tym kształtom odpowiednich znaków. W internecie istnieje obecnie wiele bardzo dobrych programów OCR, choć duża część takich aplikacji jest płatna, istnieją jednak również darmowe wydania programów OCR. Jednym z takich programów jest FreeOCR.net oparty na silniku Open source Tesserakt wydanym przez firmę Google.

Do zalet FreeOCR.net trzeba zaliczyć bardzo niską wagę programu oraz bezproblemową instalację. Sam program jest ubogi w opcje i skupia się na tym, co ma robić, czyli na rozpoznawaniu znaków wczytanego pliku. Aplikacja jest w języku angielskim.

W podstawowej wersji program FreeOCR.net posiada wyłącznie angielskie biblioteki znaków, tak więc wszelkie polskie znaki specjalne są zastępowane tym, co program uzna za odpowiednie. Na szczęście dzięki idei Open source można ściągnąć biblioteki innych języków w tym polski z tej strony.

Dzięki temu zmniejszą się problemy z niewykrywaniem polskich znaków specjalnych. Niestety program ma nie tylko problemy z polskimi znakami, ale również z wykrywaniem stylów znaków. Dla przykładu M wykrywa jako / V I, co w zakresie kształtu jest w pewnym sensie poprawne, lecz błędne merytorycznie. Program po wykryciu znaków, nie zachowuje struktury tekstu źródłowego, tak więc wykryty tekst jest niesformatowany, z wieloma błędnie wykrytymi znakami.

Program FreeOCR.net wykrywa spacje i przejścia do kolejnych linijek tekstu, dzięki temu nie mamy tu do czynienia z bezładnym blokiem znaków. Aby wykryć znaki z zeskanowanego dokumentu musimy pamiętać, aby skan był w jakości minimum 200 dpi, w innym przypadku aplikacja nie będzie w stanie go odczytać, lub przekłamania będą tak duże, że wykryty tekst nie będzie miał nic wspólnego z tekstem źródłowym. Trzeba więc zapomnieć o wykrywaniu znaków ze screenshotów oraz ze zdjęć.

Jeśli jednak chcesz uniknąć przepisywania dużego bloku tekstu z pliku PDF lub z np. wydrukowanego tekstu (tekst pisany maszynowo czy komputerowo), a masz pod ręką skaner to ten program będzie dobrym rozwiązaniem. Odczytywanie znaków pisanych odręcznie jest w tej aplikacji jednak niestety niemożliwe.
Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows 2000/XP/Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 2.7 (34 głosów)

Strefa Download programu
FreeOCR.netFreeOCR.net 5.4.1
Wersja stabilna
10.8 MB | 2015-03-22

Ilość pobrań: 21996 | W tym miesiącu: 105 | W poprzednim miesiącu: 38

Komentarze (1)
FreeOCR.net
avatararrow
showthepath | 2018.11.03 10:31
-2 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Polecam https://www.showthepath.com/ jest w pełni darmowym narzędziem OCR, umożliwiającym bezpłatną konwersję danych.
Konwertuje dokumenty PDF, WORD, obrazy oraz posiada wsparcie dla 44 języków.
FreeOCR.net 5.4.1