w
googluj
pl

Apetito 1.0.4


Apetito to elektroniczna książka kucharska. Ta niewielka aplikacja udostępnia użytkownikowi bogatą bazę przepisów kulinarnych różnego typu. Program został zrealizowany na rzecz inicjatywy przeciw marnowaniu jedzenia, organizowanej przez Adobe i Federację Polskich Banków Żywności. Pomaga w znalezieniu przepisów pasujących do produktów, które aktualnie posiadamy w swoim domu.

Narzędzie posiada przyjazny, animowany, dobrze prezentujący się interfejs, przypominający wyglądem prawdziwą książkę kucharską. Nawigacja jest bardzo prosta. Po lewej stronie okna znajdziemy listę produktów - wystarczy wybrać pozycje, które znajdziemy w naszej kuchni. Artykuły zostały podzielone na kategorie tematyczne (alkohole, mięsa, nabiał, owoce, pieczywo, ryby, warzywa, tłuszcze, przyprawy, owoce morza i inne) - ułatwia to w znacznym stopniu ich znalezienie. Program automatycznie wyszuka przepisy pasujące do naszych preferencji i wyświetli je na liście, uszeregowanej według zgodności ze składnikami przez nas wybranymi. Instrukcja przygotowania potrawy wyświetli się w oddzielnym oknie, oferującym dodatkowo możliwość jej wydrukowania. Co ciekawe, każdy użytkownik może zaproponować nowy przepis - po akceptacji pojawi się on w bazie. Dane są pobierane z serwisu NieMarnuje.pl, a aktualizacja odbywa się podczas startu aplikacji. Narzędzie działa jednak także w trybie offline.

Apetito jest dostępny bezpłatnie. Posiada polską wersję interfejsu oraz kilka opcji konfiguracyjnych (dodanie do autostartu, wyświetlanie powiadomienia o ilości nowych przepisów).

Wymagania!
Program do poprawnego funkcjonowania wymaga pakietu Adobe AIR. Apetito działa niezależnie od przeglądarki internetowej oraz funkcjonuje w systemach Windows, Mac OS X, GNU/Linux.

Licencja: Freeware (darmowa)
System Operacyjny: Windows XP/Vista/7
Oceń program:
-/5

Ocena: 3.6 (7 głosów)

Strefa Download programu
ApetitoApetito 1.0.4
Wersja stabilna
2.52 MB | 2012-06-30

Ilość pobrań: 6221 | W tym miesiącu: 8 | W poprzednim miesiącu: 23

Komentarze (1)
Apetito
avatararrow
~encelados | 2013.09.18 18:45
3 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Witam.

Jak już kilka osób wcześniej napisało - wizualnie fajny program, działa świetnie.
Ale kompletnie nie spełnia założeń (chyba, że to ja czegoś nie rozumiem).
Dlaczego? Bo program kulinarny który po zaznaczeniu 1 składnika mówi mi: "dokup jeszcze 14 składników" i skorzystaj z wyświetlonego przepisu" - moim zdaniem przeczy założeniom o niemarnowaniu żywności. Równie dobrze mogę wyrzucić (zmarnować) mój jeden produkt, wyszukać w internecie dowolny przepis i kupić 15 potrzebnych składników.
Błędne założenia programistów aplikacji i projektantów baz danych Banku Smaków - po zaznaczeniu np. filetów z kurczaka program wyświetla wszystkie przepisy w których składzie występują filety z kurczaka. Po zaznaczeniu dodatkowo np. ziemniaków - program wyświetla wyświetla wszystkie przepisy w których składzie występują filety z kurczaka oraz wszystkie przepisy w których składzie występują ziemniaki. Paranoja!

Moim zdaniem powinno być tak:
1. Zaznaczam produkty, które mam w lodówce (i w domu). Np filet z kurczaka, ziemniaki, cebula, czosnek, olej, miód, musztarda, mąka, bułka tarta, jajko, jakieś przyprawy.
2. Program przeszukuje bazę danych z przepisami - i...
3. I... wyświetla TYLKO TE PRZEPISY POTRAW, do przygotowania których wystarczą te składniki które zostały zaznaczone. Czyli faktycznie to - co mogę przyrządzić z tego co posiadam (mam w lodówce i w domu).

Wtedy i tylko wtedy ten program stanie się hitem i bestselerem. I będzie spełniał założenia o niemarnowaniu składników już znajdujących się w domu...

:-)
Apetito 1.0.4