w
googluj

Wise Fastimizer 1.1.5.6


ico
Wise Fastimizer to narzędzie służące do 2 rzeczy: do zwiększenia dostępnej pamięci (przestrzeni na pliki własne użytkownika) w urządzeniu mobilnym z Androidem oraz do przyspieszenia działania tego systemu. Pierwsze dzieje się przez usunięcie "niepotrzebnych" plików cache, czyli - dla producenta - tzw. śmieci. Drugie dzieje się przez usunięcie "niepotrzebnych" aplikacji z pamięci RAM. W porównaniu z wieloma innymi tego typu programami, rzuca się w oczy skromny potencjał: Wise Fastimizer oferuje naprawdę tylko te 2 funkcje. Jego nazwa sugeruje jednak, że w praktyce ich działanie spisze się na medal - lepiej niż u konkurencji. Zobaczmy więc, jak jest naprawdę.

Po pierwszym uruchomieniu następuje automatyczne skanowanie. Trwa ono chwilę i już wiadomo: ile MB możemy zyskać na oczyszczeniu RAM-u oraz ile MB możemy zyskać na usunięciu plików cache systemu/programów. Jednym tapnięciem dokonamy wszystkich sugerowanych nam akcji - oczywiście, jest to kuszące, ale przenigdy nie należy tego robić, jeżeli korzystamy z takiego programu po raz pierwszy, bo nie wiadomo co właściwie zostanie zrobione.

...To zatem dobrze, że można przejść do szczegółów oczyszczania RAM-u i dowiedzieć się, co narzędzie uznało za zbędne (wyświetli nam listę aplikacji) i ewentualnie odznaczyć te, które mają jednak zostać. W naszym teście, narzędzie uznało za zbędne m.in. klawiaturę ekranową TouchPal oraz launchera Apex Launcher. Oba programy wykorzystywane są przez nas domyślnie, zatem można by podejrzewać, że ich usunięcie, przynajmniej w wypadku launchera, będzie oznaczać jakąś chwilową pauzę w działaniu systemu; restart launchera byłby zauważalny. Ciekawi, co się wydarzy, usunęliśmy te i tylko programy z RAM-u...

Efektem było to, że... nic się nie zmieniło. Nic a nic, nie licząc tego, że teraz narzędzie pokazywało nam, że można zyskać oczywiście nieco mniej MB po ponownym uruchomieniu akcji oczyszczania. Po ok. kilkunastu sekundach ponownie uruchomiliśmy skanowanie, aby się przekonać, jaki teraz jest status live rzekomo zbędnych programów rezydujących w RAM-ie. Okazało się, że TouchPal i Apex Launcher mogą... znowu zostać usunięte?!

Ktoś mógłby powiedzieć: "Ale hola, hola: to są aplikacje niejako 'stałe', więc będą powracać - zostawmy je w spokoju, co zaś w wypadku programów 'jednorazowych', czyli takich, których usunięcie dałoby rzeczywiście więcej RAM-u, bo same z siebie już by się nie uruchomiły?" Odpowiadamy: włączyliśmy taki program, pierwszy z brzegu: notatnik Note Everything i jakąś jego notatkę. Czyli: opuściliśmy program mając przed sobą notatkę; program wstrzymał działanie przechodząc do tła i system dał nam okazję korzystania z innych aplikacji - wiadomo, standard.

Po przejściu do omawianego narzędzia okazało się, że można ten notatnik usunąć z RAM-u. Więc jest, jak ma być: w rezultacie byłoby więcej miejsca; program by się nie uruchomił sam z siebie w tle, jak to jest z Apexem, bo go wcześniej na liście nie było. No więc usunęliśmy z RAM-u tego Note Everything. Po chwili ponownie otworzyliśmy notatnik, aby się przekonać, czy będziemy w interfejsie notatki, czy ekranu startowego (listy wszystkich notatek). Notatnik trochę "pomyślał" i... otworzył nam się na notatce. A więc jakby tego usuwania z RAM-u tak naprawdę nie było.

...Przed wydaniem werdyktu przejdziemy jeszcze na chwilę do drugiej funkcji. Od razu jednak powiemy, że w naszym wypadku nie było zbyt dużo tych "śmieci". Narzędzie wykazało jedynie 13 MB plików cache rozbitych na niemal wszystkie aplikacje. Niestety, po przejściu do listy szczegółów nie ma możliwości tapnięcia w daną aplikację i przejścia do ustawień systemowych, aby usunąć cache tylko w indywidualnym przypadku. Można wyłącznie usunąć wszystko na raz...

No to czas na ocenę: jeśli jakaś aplikacja ma w nazwie "wise" (ang. "mądry", ale też "rozumny", "roztropny"), to można by oczekiwać, że przy domyślnych ustawieniach wykaże się tym, czym ma się wykazać, czyli tutaj: mądrym/rozumnym/roztropnym zoptymalizowaniem systemu. Taka jest reklama - więc tego żądamy. Na przykładzie usuwania aplikacji z RAM-u widać jednak wyraźnie, że narzędzie działa odwrotnie. Usuwa programy, które po ponownym skanowaniu (za chwilę) znów można usunąć. (Przy okazji: nawet nie wspominamy o całkowicie bezsensownej ocenie optymalizacji, którą program oferuje na ekranie głównym. Serio, szkoda gadać). Na domiar złego, narzędzie nie oferuje jakichkolwiek ustawień personalizujących zachowanie swoich funkcji. Nie można więc dodać tego nieszczęsnego Apexa do listy ignorowanych. Co skanowanie, to można go usunąć. Jasne, zostaje wybiórcze usuwanie, ale za każdym razem odznaczać te same programy? Poza tym: one będą powracać, bo mają powracać. Natura Androida, że tak jest z niektórymi aplikacjami. Natomiast obsługa plików-śmieci jest do niczego bez opcji posortowania rozmiarów cache aplikacji i wybiórczego usuwania.

Dobra, starczy tego: to narzędzie to prawdziwa, stuprocentowa porażka - dziadostwo, jakich mało.

PS1. Prawdziwa optymalizacja Androida wymaga roota. W wypadku Androida bez roota nie ma mowy o prawdziwej optymalizacji.

PS2. Chyba wszystkie inne narzędzia do tej optymalizacji są lepsze od omawianego. Często mają np. prostą funkcję wyświetlenia plików dużych, większych niż np. 20 MB, co może być rzeczywiście przydatne w sytuacji, gdy brakuje nam miejsca. Jeśli mamy w Androidzie nieporządek, wystarczy zlokalizować takie wielkie pliki i ewentualnie przesłać je do komputera, jeśli chcemy je zachować.

PS3. Sam cache jest zwykle spoko i ogólnie nie warto go usuwać (oczywiście, są od tego wyjątki).

PS4. NAJWAŻNIEJSZE: Android sam z siebie jest na tyle dobrze zaprojektowany, że dba o porządek w pamięci RAM. Jeśli więc masz Androida, to optymalizację masz już wbudowaną!

Uwaga!
Producent oferuje podobne programy (m.in. Wise Disk Cleaner oraz Wise Memory Optimizer) dla systemu Windows

Wymagania!
Android 2.3 i nowsze

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 3 (2 głosów)

Strefa Download programu
Wise Fastimizer



Wise Fastimizer dla Android
2018-06-23

Ilość pobrań: 14 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
Wise Fastimizer