w
googluj

Dołącz do nas na:

facebook google+
Dodaj swój tematarrow
Więcej tematówarrow

Osób na forum: 461
Wszystkich postów: 900914
Wszystkich tematów: 126291

l r
~kuśka: Tnie wszystko jak brzytwa ! Nikt lepszego nie wymyślił i nie wymyśli ... arrow
~AAA: To rzeczywiście bardzo dobry program, szczerze wart polecenia. Przy tak wysokiej ocenie być może niestosowne jest wspominać o innym, nieco l... arrow
Programów: 11898
Istniejemy od: 5351 dni

iFont 5.8.5


ico
iFont to aplikacja dostępna dla smartfonów/tabletów z systemem Android, umożliwiająca pobranie i zainstalowanie nowych fontów. Jest ona bardzo łatwa w użyciu i oferuje wiele fontów, ale ma tylko jedną wadę, która może - ale nie musi - przeszkodzić Ci w przyjemnym korzystaniu z tego narzędzia.

Dostępnych fontów jest ponad 250 - w tym część posiada polskie znaki diakrytyczne (litery ą, ć, ł itd.). Na ekranie startowym fonty te oznaczone są jako angielskie, ale to może dezorientować. W rzeczywistości dostępne w tej kategorii fonty używają znaki pochodzące z języka łacińskiego i określenie ich mianem angielskich jest tylko sposobem rozdzielenia głównych kategorii fontów, gdyż domyślnie widok startowy pokazuje też fonty japońskie, koreańskie i chińskie. Kategorie te można usunąć w ustawieniach i dodać inne, ale język polski nie jest w ten sposób dostępny. Jak więc pobrać fonty, które obsłużą polskie znaki?

Zanim na to pytanie odpowiemy, opiszemy ogólną obsługę aplikacji. Jak wspomniano, ekran startowy udostępnia główne kategorie fontów; należą one do zakładki Online, a więc musimy być połączeni z internetem, aby móc je przeglądać. Fonty przedstawione są w formie przewijanej listy; zawierają informację o rozmiarze (przeważnie to od 80 do 150 kB); każdy przedstawiany jest też w swojej własnej stylistyce. Dodajmy, że możliwe jest korzystanie z aplikacji w trybie offline; można wtedy korzystać z innych funkcji, w tym najważniejszej: instalacyjnej. Pozostałe zakładki to: Local - fonty dostępne offline (fonty już pobrane i font systemowy); Install - font, który jest zainstalowany obecnie i który zostanie podmieniony; Custom - można zainstalować fonty z innych źródeł, ale należy je wcześniej umieścić w katalogu iFont, by były widoczne w interfejsie w tej właśnie zakładce.

Po wybraniu danego fonta z kategorii English zakładki Online, znajdziemy się w trybie podglądu. Zobaczymy w nim, jak prezentują się różne wielkości fonta i jak wygląda predefiniowany tekst przy jego użyciu. Po pobraniu dostępna będzie zakładka, dzięki której porównamy predefiniowany tekst napisany przy pomocy obecnej czcionki i tekst napisany czcionką nową. Jeśli chcemy ustawić nowy font jako główny, wystarczy z tego samego okna tapnąć funkcję Set.

Dochodzimy do polskich fontów. Niestety, aplikacja nie zapewnia informacji o tym, czy polskie znaki diakrytyczne są wspierane. Aby więc pobrać właściwe fonty, musimy je już znać. W tym celu wystarczy przejrzeć np. zasoby aplikacji internetowej Google Fonts, bo z niej pochodzi wiele fontów; aby zobaczyć wyłącznie polskie fonty, trzeba w funkcji Script (jest po lewej stronie) wybrać "Latin Extended".

Mimo tej niedogodności, aplikacja jest wspaniała, bo robi to, co do niej należy, i robi to błyskawicznie - w niektórych sytuacjach nie jest nawet potrzebny restart systemu! Jeśli posiadamy urządzenie np. Samsunga, a także mamy dostęp do roota, wówczas instalacja przebiega już ultrabłyskawicznie - wszystko zrobimy w interfejsie aplikacji w mniej niż minutę po uruchomieniu aplikacji. W tej samej sytuacji, ale bez roota, musimy wybrać zainstalowany font w ustawieniach Androida. Jeśli z kolei chodzi o inne sytuacje, to przed instalacją programu zapoznajmy się z wykazem wspieranych urządzeń i ROMów na stronie aplikacji w Google Play.

Ograniczenia!
W przypadku niektórych urządzeń wymagany jest dostęp do roota (wykaz tych urządzeń znajduje się na stronie aplikacji w Google Play). Aplikacja wyświetla reklamy, gdy jesteśmy połączeni z internetem. Możliwe jest zlikwidowanie reklam i odblokowanie kolejnych funkcji po zakupie wersji Pro za 5,96 zł.

Wymagania!
Android 2.2 i nowsze

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 3 (2 głosów)

Strefa Download programu
iFontiFont dla Android
2017-08-22

Ilość pobrań: 168 | W tym miesiącu: 1 | W poprzednim miesiącu: 6

Komentarze (0)
iFont