w
googluj

File Explorer 7.2.2.2


ico
Jeśli ktoś zarzuci Redakcji Programosy.pl, że o wielu menedżerach plików na smartfony i tablety z Androidem pisze w samych superlatywach, to... będzie miał rację. Na naszą obronę mamy tylko to, że piszemy prawdę. Jest wielu zdolnych producentów aplikacji i wielu z nich koncentruje się na menedżerach plików; konkurencja tworzy jakość. Naszą rolą, jako zwykłych użytkowników, jest tylko wybranie jednego, który ma to, czego szukamy. (Bo po co mieć 2 menedżery plików?). O resztę z nich nie musimy już dbać - będzie dalej rozwijana. Gdy jednak nasz obecny menedżer przestanie poprawnie funkcjonować; ostatnia aktualizacja przyniesie więcej szkody niż pożytku; zabraknie nam jednak jakiejś specyficznej opcji itd. - wówczas warto wrócić do poszukiwań tego jeszcze innego menedżera. W związku z tym, chcemy zwrócić Waszą uwagę na aplikację File Explorer (FX). Ma najprostszą możliwą nazwę, ale oferuje sporo nietuzinkowych rzeczy. Ma wbudowane przeglądarki mediów, dzięki czemu narzędzie to może nam nawet zastąpić kilka osobnych i wyspecjalizowanych aplikacji (oczywiście, o ile wystarcza nam podstawowa funkcjonalność). Prócz tego FX ma też te same inne wspaniałości, które mają - no właśnie - inne wspaniałe menedżery. Zatem File Explorer to kolejny wspaniały menedżer plików dostępny na Androida, ale który ma coś ekstra.

O standardowych funkcjach nie będziemy mówić. Znamy je wszystkie, a FX je ma. (Na wszelki wypadek: możemy kopiować, przenosić, wycinać, zmieniać nazwy itp. itd.). Skupimy się na 3 super-funkcjach, sprawiających, że to nawet nie tylko wspaniały menedżer, co jeden z najlepszych, jakie można mieć:
• zaczniemy od wspomnianej możliwości przeglądania mediów. Jest to super-funkcja, gdyż pozwala natychmiast i bez wychodzenia z menedżera: oglądać obrazy (przy okazji można poznać szczegółowe informacje nt. pliku oraz ustawić obraz jako tapetę), oglądać filmy, słuchać dźwięku (wyskakuje okienko odtwarzacza; mamy opcję wstrzymania odtwarzania), przeglądać tekst oraz edytować tekst (opcje: wycinanie, kopiowanie, wklejanie, wyszukiwanie; mamy nawet undo i redo!). Odtwarzanie jest błyskawiczne, a edytor tekstu ma tak dużo funkcji, że powala na kolana niejeden osobny edytor,
• program oferuje przeglądanie plików w formie 2 oddzielnych paneli oraz z nieskończoną liczbą okien. Po uruchomieniu mamy dostęp do ikon-kafelek najważniejszych zakładek z perspektywy produktywności, tzn. katalogów Documents, Download, własnych; głównego widoku na kartę pamięci czy na ostatnio zaktualizowane pliki (tzn. dodane do bazy danych, czyli zmienionych czy po prostu nowych). Ten panel można jednak włączyć w widok przeglądarki: na górze można przechadzać się między katalogami, a na dole mieć - dodajmy: regulowany w pionie - panel startowy, który stać się może w dowolnej chwili wybraną lokalizacją (czyli jednocześnie można mieć widok na 2 niezależne katalogi). Co do okien, to mamy do nich dostęp przez szufladę nawigacyjną, a przełączanie się między nimi jest błyskawiczne,
• ostatnią super-funkcją, o której chcemy powiedzieć, jest coś prostego: aby zaznaczać katalogi czy pliki, wystarczy wykonać na nich gest poziomego przesunięcia palcem; w ten sam sposób dane się odznacza. To kolejny aspekt, który wpływa na to, że chce się powiedzieć: to całe zarządzanie jest błyskawiczne!

To nasze subiektywne wspaniałości tej aplikacji. Ma ona jednak również inne cechy warte uwagi: narzędzie do analizowania powierzchni pamięci z funkcjami wyszukania/usunięcia podwójnych plików (duplikatów) oraz pokazania listy największych plików; opcje zarządzające archiwami (ZIP, TAR, GZIP, BZIP2, 7ZIP; tylko wypakowanie: RAR). Coś subtelniejszego? To, co najważniejsze, jest to, co najczęstsze: próba usunięcia pliku otwiera okienko ostrzegawcze, przez co musimy zatwierdzić usuwanie (przydatne - Android nie daje nam w końcu kosza na śmieci); to szczegół, ale biorąc pod uwagę całość (sumę wszystkich szczegółów), nie można nie odnieść wrażenia, że nie ma tu rzeczy, do której by się nie przyłożono.

Jeden z użytkowników tej aplikacji napisał odnośnie jej cech w Google Play: "prostota, przejrzystość, możliwość zmiany kolorów, ustawienia ikon i wiele innych". I rzeczywiście, bo aplikacja oferuje też motywy i inne zmiany w interfejsie graficznym. Ale początek jego zdania jest z kolei taki: "Nie zamienię na żadną inną". I rzeczywiście, po poznaniu File Explorera trudno będzie go zamienić na innego menedżera; przede wszystkim w sytuacji, gdy chcemy mieć rozbudowane funkcje z odtwarzaczami/edytorami mediów. Tytuł opinii przytoczonego, anonimowego użytkownika, to natomiast: "Moja ulubiona". I rzeczywiście: FX może realnie stać się ulubionym menedżerem plików. Nawet, jeśli opisane super-funkcje nie są Wam potrzebne, to i tak warto przetestować File Explorera, gdyż jest tak szybki, błyskawiczny i natychmiastowy, że zarządzanie danymi przy jego użyciu jest esencją wygodny i komfortu.

Reasumując: File Explorer to co najmniej wspaniały menedżer, a być może nawet najlepszy na świecie.

Ograniczenia!
Dostępne jest darmowe rozszerzenie, FX Root, dzięki któremu do zarządzania włączyć można root (wymagany jest w urządzeniu dostęp do roota). FX Plus to z kolei rozszerzenie, które zwiększa potencjał zarządzania plikami mediów, siecią (FTP, SFTP, SMB, WebDAV) oraz chmurami (Dropbox, Dysk Google, Box, SugarSync) - jest płatne, ale można je wypróbować za darmo przez 7 dni.

Wymagania!
Android 2.1 i nowsze

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (1 głosów)

Strefa Download programu
File Explorer



File Explorer dla Android
2018-09-07

Ilość pobrań: 92 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 1

Komentarze (0)
File Explorer