w
googluj

Chaos Control 1.8


ico
Chaos Control to narzędzie dostępne na urządzenia mobilne z Androidem, które służy do zarządzania zadaniami, jakie mamy do wykonania. Pomysł bazuje na znanym systemie GTD (Getting Things Done), gdzie wszystkie zadania dzielimy wedle ich właściwości: zaczynając już od ogólnych pomysłów, jakie po prostu przyjdą nam do głowy (nie muszą być wykonane, ale są warte rozpatrzenia) - przez konkretne zadania do zrobienia od razu (ang. "one-step action", którym może być np. umówienie się przez telefon na wizytę u lekarza) - aż do dużych projektów (czyli właściwie: zbiorów mniejszych zadań). Wedle założeń autora aplikacji, Chaos Control przydać się może przede wszystkim przedsiębiorcom; tym, którzy zaczynają swoją działalność gospodarczą czy freelancerom (pisarzom, programistom, grafikom itd.); jak też w każdym innym wypadku, gdzie mamy dużo idei oraz wynikających z nich potem działań, ale brak centrum zarządzania sprawia, że wciąż nie wiemy, jak daleko do mety.

Najbardziej charakterystyczną cechą Chaos Control jest to, że przedstawia nam listy zadań do zrobienia tuż pod przewijanym horyzontalnie kalendarzem. Mówiąc dokładniej: ekran startowy udostępnia nam listę zadań, które wyznaczyliśmy sobie na dzisiaj, przy czym możemy tapnięciem przejść do listy zadań przeznaczonej na jutro, pojutrze, a także wczoraj i przedwczoraj (choćby celem rewizji). Aplikacja jest jednak nowoczesna, więc - jak można się tego spodziewać - udostępnia nam możliwość błyskawicznego przejścia do sąsiednich dni i przypisanych im list przy użyciu gestu przesunięcia palcem po ekranie w prawo/lewo. Nie jesteśmy przy tym ograniczani tylko do tych paru dni sąsiednich, bo możemy przewijać dni w nieskończoność. Jeśli natomiast zależy nam na najszybszym przejściu do konkretnego dnia za miesiąc, wówczas skorzystać możemy z tradycyjnego widoku kalendarzowego na całe miesiące i tapnąć w wybrany dzień.

Pasek akcji pozwala udostępnić aplikacji trzeciej zadania z wybranego dnia, jak i - co w końcu najważniejsze - dodać nowe zadanie. Jakie cechy może mieć zadanie? Kolejno podajemy/wybieramy: nazwę, opis, projekt, kontekst, datę początkową (opcjonalnie: alert), datę końcową (opcjonalnie: alert), powtórzenie (opcjonalne i płatne; powtórzenie może być dzienne, tygodniowe, miesięczne). "Projekty" możemy tworzyć w osobnym miejscu; możemy nawet tworzyć foldery projektów. "Kontekst" może być trochę niezrozumiały dla osób, które dotychczas posługiwały się wyłącznie tradycyjnymi listami TODO. Czym więc jest "kontekst"? W pewnym sensie to tylko inny rodzaj projektu. Opiszmy to może na przykładzie. Jeśli mamy utworzyć witrynę internetową, to projektem będzie: "Utworzyć witrynę XYZ", zadaniami: "Wybrać domenę", "Dobrać zdjęcia", "Napisać teksty" itd. Powiedzmy, że 2 ostatnie zadania muszą być wykonane na komputerze, podczas gdy pierwsze - niekoniecznie, gdyż możemy się nad domeną zastanowić np. w czasie spaceru. Gdy zadaniu "Wybrać domenę" przypiszemy kontekst "Spacer", wówczas - po otworzeniu osobnego menu z wszystkimi kontekstami - zobaczymy, że kontekst "Spacer" zawierać będzie zadanie, które można by wykonać. I przy okazji spaceru po prostu pomyślimy, czy taka a taka domena będzie dobra, jednocześnie mając zachowaną podstawową hierarchię działania, czyli przyporządkowanie zadania wybrania domeny do projektu utworzenia witryny. (Zauważyliśmy pewnie, że w tym przykładzie można mieć też kontekst "Komputer" w wypadku dobrania zdjęć i napisania tekstów).

Omawiany program zbudowano w oparciu o szufladę nawigacyjną i w szufladzie tej znajdziemy zbiór wszystkich projektów, kontekstów, kalendarz (czyli widok główny po otworzeniu aplikacji) oraz kontener na pomysły. Wszystko więc służy nam zarządzaniu zadaniami z różnych perspektyw. Polecamy więc Chaos Control, bo to estetyczna, dobrze zaprojektowana aplikacja, która bierze z GTD to, co najcenniejsze. Możemy dalej nie wiedzieć, co to właściwie jest GTD, ale i tak już po godzinie zaprzyjaźnić się z systemem proponowanym przez Chaos Control. To, co "najdziwniejsze" w stosunku do zwykłych list TODO, czyli parametr kontekstu, opisaliśmy powyżej, więc właściwie o filozofii aplikacji wiadomo już wszystko. Startowy widok kalendarzowy jest przyjemny dla oka i użyteczny, a warto wiedzieć, że dostępne są też 2 widżety, zaś producent oferuje ciekawe funkcje dodatkowe w wersji płatnej (choć, niestety, drogiej).

Ograniczenia!
Wersja Premium oferuje dodatkowe funkcje, a kosztuje 20 zł.

Wymagania!
Android 4.0 i nowsze

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (1 głosów)

Strefa Download programu
Chaos Control



Chaos Control dla Android
2018-06-23

Ilość pobrań: 4 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
Chaos Control