w
googluj

Acrou 0.7.2


ico
Acrou to już n-ta w dziejach Androida aplikacja służąca do budowania nawyków. Ma jednak tę niezwykle fajną i przyjemną w praktyce właściwość, że pozwala opisywać sukces/porażkę przy użyciu gestów, a nie tapnięć. Przesunięcie palcem po danym nawyku w lewo oznaczy dzień jako sukces (tradycyjnie: kolorem zielonym), natomiast w prawo - jako porażkę (czerwonym). Ponowny gest w tym samym kierunku odznaczy wpis, zaś w przeciwnym - oznaczy go... przeciwnie (oczywiście). Podkreślmy przy tym dynamikę tego prostego mechanizmu - w końcu konfigurujemy takie narzędzia tylko na samym początku, ewentualnie po jakimś czasie coś niecoś tylko w nich zmieniając, zaś szara codzienność polega wyłącznie na chwilowym uruchomieniu i oznaczaniu sukcesu (...porażki). W rezultacie wychodzi więc nam narzędzie, które obsługuje się błyskawicznie i intuicyjnie. Czytajcie jednak dalej, bo na jeszcze jeden aspekt kładzie autor szczególny nacisk.

Tapnięciem w dany nawyk przejdziemy do widoku na szczegóły nawyku i poznamy pasmo naszych sukcesów bądź porażek na tle kalendarza miesięcznego. Możliwa jest wtedy także edycja przeszłych wydarzeń i ponowne oznaczenie dowolnych dni. Z tego miejsca w aplikacji otrzymamy również dostęp do ewentualnej edycji nawyku, jego zarchiwizowania bądź trwałego usunięcia raz na zawsze. Jak jednak w ogóle przebiega proces konfigurowania nawyku? Jest wyjątkowo, wyjątkowo, wy-ją-tko-wo prosty. Wpisujemy jedynie nazwę, opcjonalnie - intencję, a na koniec definiujemy typ. Intencja to ten kolejny element, który autor zaakcentował. Sugeruje się nam bowiem jej precyzyjne sformułowanie, a także późniejsze powtarzanie. Jak podpowiada, powinna mieć formułę: "JEŚLI warunek, TO moja akcja". Intencja jest potem widoczna na ekranie startowym i może nawet składać się z paru zdań. Typ nawyku natomiast może być albo dzienny, albo tygodniowy. Dzienny - wiadomo, a tygodniowy? Trochę szkoda, ale możliwość jest tylko dosłownie taka, że nawyk powiązany zostanie z jednokrotnym wykonaniem go w ciągu dowolnego dnia całego tygodnia (liczonego od niedzieli albo od poniedziałku, jak chcemy). Nie ma więc opcji przeznaczenia na nawyk cyklicznych dni, np. środy i piątku. Trochę więc szkoda, ale i... trochę nie szkoda. Dlaczego?

Program od samego początku stawia na prostotę działania, a proponowana przez niego filozofia budowania nawyków też jest najprostsza. Autor twierdzi jasno: "Dzięki swej prostocie pozwoli ci skupić się na tym, co ważne". Choć z drugiej strony: może po prostu kolejne funkcje i wyrafinowane opcje dopiero dojdą? Rzeczywiście, bo mówi już o nadchodzącej implementacji nie tylko nawyku typu "inny niż dzienny czy tygodniowy", ale i np. synchronizacji. Mimo wszystko, wydaje się, że program wciąż będzie prosty. Jaka jednak będzie przyszłość w wersji (nazwijmy to umownie) 2.0, to się okaże. Na razie mamy do czynienia z jednym z najlepszych narzędzi do tworzenia nawyków pod warunkiem, że oczekujemy totalnej prostoty bądź nowatorskiego, bądź co bądź, oznaczania sukcesów/porażek szybkimi gestami. Oczekujecie? No to instalujcie śmiało, bo to na pewno program z perspektywami - bardzo udany, no i polski (choć, hmmmm... po angielsku).

Wymagania!
Android 4.1 i nowsze

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (3 głosów)

Strefa Download programu
Acrou



Acrou dla Android
2018-06-24

Ilość pobrań: 3 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (1)
Acrou
avatararrow
~Damian Skrodzki | 2017.04.08 01:00
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Wielkie dzięki za recenzję :) Jest mi bardzo miło.

Aplikacja powstała jako mój hobbystyczny projekt, a powodem był brak prostej aplikacji, która "wspierałaby" codzienne powtarzanie intencji implementacji. Te są naukowo udowodnioną skuteczną metodą wyrabiania nawyków.

Odnośnie funkcjonalności. Nie mam w planach upychania w aplikacji stosu funkcjonalności, ale pojawiają się pytania o funkcje jak np nowe typy nawyków (ten z recenzji również odnotowałem) lub synchronizacja. Aktualnie pracuję nad możliwością logowania się a co za tym idzie - synchronizacji nawyków do chmury. Nikt chyba do końca nie wie jak działają automatyczne kopie zapasowe aplikacji w Androidzie, więc logowanie na pewno obniży ryzyko utraty danych oraz ułatwi migrację na inne telefony. Nowym typem nawyku zajmę się jak się już uporam z logowaniem.

Niezależnie od dodawanych w przyszłości funkcjonalności, dobre wsparcie intencji, możliwość bardzo łatwego oznaczania nawyków oraz szybki podgląd historii (dłuższy niż 1 tydzień) będą moimi priorytetami.

Pozdrawiam i zachęcam do kontaktu. Jeśli ktoś ma więcej pytań lub potrzeb, chętnie odpowiem :)

Damian
Acrou