w
googluj
pl

Helicon Focus 8.2.2


Helicon Focus to program skierowany do osób zainteresowanych fotografią makroskopową (szczegółowe zdjęcia z bliskiej odległości – np. niewielkich przedmiotów, owadów itp.) oraz mikroskopową. Poza tym aplikacja przyda się także w fotografii krajobrazowej, plenerowej czy panoramicznej. Program korzysta z techniki focus stacking, pozwalającej na zmaksymalizowanie głębi ostrości (właściwie – głębi pola) dla wybranej fotografii. Jest to osiągane poprzez nałożenie na siebie wielu zdjęć, które zostały wykonane w trakcie stopniowej koncentracji obiektywu na poszczególnych fragmentach danego obiektu. Połączenie fotografii w stosie pozwala na uzyskanie pełnej ostrości dla wszystkich obszarów obiektu (i często tła) w kadrze. Warto dodać, że przy tego typu fotografii raczej nie obędzie się bez statywu, zdjęcia w serii muszą być wykonane z dużą precyzją. Program posiada odpowiednie algorytmy korekcyjne, które pozwolą na zastosowanie techniki focus stackingu wobec obiektów wykonujących nieznaczne ruchy (np. owadów). Dodatkowo z witryny producenta pobierzemy narzędzie Helicon Remote, m.in. automatyzujące w sposób profesjonalny proces tworzenia stosu. Helicon Focus może być również używany do generowania zdjęć panoramicznych, poza tym dzięki funkcjom eksportu przygotujemy animacje fotograficzne oraz modele i obrazy 3D (wraz z programem instaluje się również Helicon 3D Viewer).

Gdy już pozyskamy serię zdjęć danego obiektu, możemy wyrenderować z nich fotografię ze zmaksymalizowaną głębią pola albo obraz panoramiczny. Przed uruchomieniem procesu renderowania warto skonfigurować specyficzne ustawienia dla danej operacji:

• renderowanie focus stacking – wybór plików źródłowych z wczytanej serii zdjęć, trzy metody renderowania, zmniejszanie rozdzielczości, regulacja promienia wykrywania ostrości, stopień wygładzania granic obszarów ostrości,

• renderowanie fotografii panoramicznych – pozycjonowanie poszczególnych fragmentów panoramy w obszarze roboczym (oknie podglądu grafiki), wybór ilości rzędów i kolumn zawierających ujęcia, decydowanie o stopniu nakładania się rzędów oraz kolumn, stopień wygładzania granic ujęć, przycinanie marginesów, porządek ujęć.

Po ukończeniu renderowania fotografii o zwiększonej głębi pola, aplikacja pozwala na retuszowanie zdjęcia utworzonego w procesie focus stackingu. Można skorzystać z pędzla korekcyjnego, który nanosi na fotografię obraz zawarty w wybranym zdjęciu składającym się na stos, pędzla klonującego określoną część fotografii wyjściowej lub malującego wzorkiem czy teksturą, a także pędzla-gumki, wymazującego wprowadzone modyfikacje. Dla każdego z tych narzędzi ustalimy rozmiar, twardość i tolerancję kolorów, a dla pierwszego dodatkowo także stopień jasności. Oprócz retuszu można również nanieść na fotografię dowolny tekst oraz wybrany obrazek skali rozmiarów. Helicon Focus potrafi przeprowadzać auto-korekcję – jej reguły można skonfigurować w ustawieniach programu.

Fotografię o zmaksymalizowanej głębi pola lub zdjęcie panoramiczne zapiszemy w pliku JPG albo TIFF (także z kompresją LZW), wydrukujemy, otworzymy w aplikacji Helicon Filter (obróbka i retusz zdjęć), a także skopiujemy do schowka systemowego bądź opublikujemy na serwerze producenta. Dla zdjęć stworzonych poprzez focus stacking dostępne są również opcje eksportowania do modelu 3D, tworzenia animacji, zapisywania mapy głębi oraz eksportu wszystkich warstw stosu do osobnych plików. Helicon Focus obsługuje następujące formaty źródłowe: JPG, JPEG, JPE, TIF, TIFF, PNG, a także szereg formatów RAW, związanych z aparatami określonych producentów. Warto dodać, że podczas instalacji programu proponowana jest także wtyczka Helicon Focus działająca w Adobe Lightroom. Narzędzie można obsługiwać również z poziomu wiersza poleceń, szczegóły komend znajdziemy w pliku pomocy.

Interfejs graficzny aplikacji wygląda nowocześnie i jest przyjemny dla oka. Funkcje pomniejszania i pomniejszania widoku fotografii działają na zadowalającym poziomie. Mniej zaawansowani użytkownicy powinni poradzić sobie z obsługą narzędzia, ale warto by najpierw zapoznali się chociaż z podstawowymi zagadnieniami fotografii makro lub mikroskopowej czy panoramicznej. W menu programu można znaleźć opcje prowadzące do pliku pomocy (lokalny plik HTML), jak również zaleceń i instrukcji w witrynie producenta. Niestety, brakuje pomocy w polskiej wersji językowej.

Uwaga!
W witrynie producenta są dostępne narzędzia współpracujące z aplikacją i usprawniające/zwiększające jej funkcjonalność – np. Helicon Remote oraz Helicon Filter.

Ograniczenia!
Wersja Trial pozwala na korzystanie z aplikacji przez 30 dni, później należy nabyć licencję na którąś z oferowanych edycji Helicon Focus za pośrednictwem witryny producenta. W przeciwnym wypadku program po upływie okresu testowego zacznie nanosić tekst promocyjny na wyjściowe fotografie oraz ograniczy ich rozdzielczość do 4 megapikseli.

Wymagania!
Wymagania systemowe:
Minimalne: procesor jednordzeniowy z taktowaniem 2GHz, 1 GB pamięci RAM, karta graficzna obsługująca rozdzielczość 1280 x 1024 (program działa też w niższych rozdzielczościach ekranu, chodzi o szczegółowość fotografii).
Zalecane: procesor czterordzeniowy (im więcej rdzeni, tym lepiej), 4 GB lub więcej pamięci RAM, karta graficzna obsługująca rozdzielczość 1920 x 1080 lub wyższą (program działa też w niższych rozdzielczościach ekranu, chodzi o szczegółowość fotografii).

Licencja: Trial (testowa)
System Operacyjny: Windows Vista/7/8/10
Oceń program:
-/5

Ocena: 3.8 (11 głosów)

Strefa Download programu
Helicon Focus



Helicon Focus 8.2.2
Wersja stabilna
110.91 MB | 2023-01-08

Ilość pobrań: 1340 | W tym miesiącu: 6 | W poprzednim miesiącu: 17

Komentarze (1)
Helicon Focus
avatararrow
~Adam z Krakowa | 2014.09.01 15:43
0 Oceniam pozytywnieOceniam negatywnieZgłoś nadużycie
Znakomity program nie tylko dla amatorów. Wiele naukowych zdjęć z anatomii, botaniki czy entomologii nie byłoby możliwe do wykonania bez tego narzędzia. Wersja 6.2.0. jest znacznym postępem w stosunku do poprzednich szczególnie w zakresie ujęć, w których w stosie są poruszone lub nieznacznie przesunięte. Ta wersja świetnie sobie z tym radzi. Zaznaczając stos w Adobe Bridge przesuwamy go do aplikacji Helicon i już. Ustawiony defoltowy rendering w 90% działa bezbłędnie. Problemem jest niekiedy konieczność retuszu, zwłaszcza tła. Ale Helicon daje tu doskonale dopracowane narzędzia.
No i dla mnie najważniejsze było to, że WRESZCIE jest to też wersja programu na MAC.
Helicon Focus 6.2.0