w
googluj

Vocabla 2.6.1


ico
Vocabla to aplikacja internetowa oraz aplikacja smartfonowo-tabletowa, która umożliwia naukę słówek z języka angielskiego przy użyciu fiszek oraz mechanizmu tzw. grywalizacji. Co ciekawe, większość użytkowników tej aplikacji stanowią Polacy. Jeżeli chcesz od razu przetestować jej działanie - wejdź na stronę Vocabla.com. Ale zaczekaj - czy nie lepiej upiec dwie pieczenie na jednym ogniu? Bo jeśli czytasz ten tekst to pewnie chciałbyś się dowiedzieć, co ona oferuje w wersji mobilnej i dlatego jeszcze lepszym pomysłem, niż sprawdzenie serwisu Vocabli, będzie przeczytanie tego tekstu do końca i dowiedzenie się nie tylko tego, co Vocabla oferuje w wersji na system operacyjny Android (jest też wersja na iOS), ale i tego, czym jest wspomniana grywalizacja: dlaczego jest tak fajna, że jest aż jednym z hitów ostatnich lat w dziedzinie projektowania doświadczeń użytkownika (wynikających z korzystania z aplikacji); i jak została ona zastosowana w tym konkretnym wypadku.

W trakcie pierwszego uruchamiania będziemy mogli zalogować się na nasze już istniejące konto w serwisie Vocabla.com albo utworzyć nowe konto. Rejestracja polega na wybraniu dwóch języków: tego, którego chcemy się nauczyć, a także naszego język natywnego (a więc języka polskiego). W obecnej fazie aplikacji wybór jest jednak ograniczony, bo uczyć się można tylko języka angielskiego. W następnym oknie podajemy nasz adres e-mail i zatwierdzamy przesłanie nam instrukcji obsługi dotyczącego całej Vocabli, ale nie jest to wymagane. Krok ten można pominąć i używać programu jako gość. Zanim jeszcze przejdziemy do głównego ekranu aplikacji, zapoznać się będziemy mogli z funkcjami Pro. Synchronizacja danych między urządzeniami jest bowiem płatna i dość kosztowna, jak na polskie warunki, niemniej można używać Vocabli na smartfonie czy tablecie nie tylko w wersji darmowej i już rozbudowanej, ale i bez konieczności "prawdziwego" rejestrowania się, gdyż nie musimy na żadnym etapie podawać swojego adresu e-mail, choć otrzymujemy automatyczny adres e-mail Vocabli na potrzeby aplikacji.

Pierwsza rzecz, jaka przykuje nasz wzrok, po przejściu do ekranu głównego, to duża ikona pucharu. Ma ona związek z grywalizacją, którą czas objaśnić: jest to mechanizm projektowania doświadczenia użytkownika aplikacji, który wzorowany jest na klasycznym mechanizmie gier. Inaczej mówiąc, jeżeli grałeś kiedyś w jakąkolwiek grę, to wiesz na pewno, że raz na jakiś czas otrzymywałeś bonusy, power-upy czy inne nagrody, które powodowały, że gra stawała się jeszcze przyjemniejsza, bo jej warunki nieco się zmieniały na Twoją korzyść. Na przemian mieliśmy i mamy i będziemy mieć w każdej grze na świecie momenty, w których gra jest nieco trudniejsza, i momenty, w których gra jest nieco łatwiejsza. Nic nie jest bezcelowe: wiele gier ma fabułę, co jest kolejnym czynnikiem zachęcającym do grania. Każda dobrze zaprojektowana gra ma poziomy (choćby poziomy trudności), przez co stanowi wyzwanie - i to jest w zasadzie kwintesencja grywalizacji: powodowanie, by użytkownik miał cel i aby użytkownik "chciał chcieć".

Nie ma się co okłamywać: nauka zawsze jest trudna. Inaczej nie byłaby nauką. Jednak dzięki grywalizacji cała ta praca stać się może prostsza. Tak też jest w Vocabli: umożliwia naukę angielskich słów; przy okazji dobrych odpowiedzi, otrzymujemy punkty; punkty z kolei zbieramy, aby otrzymać puchary za dobre wyniki.

Zaczynamy z pucharem brązowym, którego nie mamy, a który możemy zdobyć, po uzbieraniu 50 punktów. Po zdobyciu pucharu brązowego, zdobyć możemy puchar srebrny. A po zdobyciu pucharu srebrnego czeka na nas nagroda ostateczna: puchar złoty. Ogólnie rzecz biorąc, aby zdobyć "upragnione" złoto, należy poświęcić nauce 30 minut. To niedużo; można powiedzieć: w sam raz na jeden dzień. Trzeba jednak dodać kolejną ważną rzecz: wyniki resetują się po jednym dniu, tzn. dziś możesz zdobyć złoty puchar, ale jutro i tak zaczynasz od walki o brąz. Może się to wydawać trochę dziwne i frustrujące, ale musimy wiedzieć, że nasze konto podsumowywane jest liczbą zdobytych pucharów i ich rodzajem, więc ta gra w naukę słów nie kończy się na jednym dniu, ale ona trwa bez przerwy. Jedna z zakładek Vocabli pokazuje nam ranking użytkowników; zobaczyć możemy statystyki z przeciągu ostatnich 24 godzin, bieżącego tygodnia oraz bieżącego miesiąca. Jednego dnia można zdobyć 1 puchar złoty, 1 puchar srebrny oraz 1 puchar brązowy, więc ranking z ostatnich 24 godzin zawiera zawsze użytkowników z takim bilansem.

Jak wygląda sama nauka? Jest ona przyjemna nawet bez grywalizacji. Po wybraniu jednej z list słów, wybieramy prawidłowe tłumaczenie danego słowa spośród 4 propozycji. Mamy limit błędów: zaczynamy z 5 gwiazdkami, a po złej odpowiedzi tracimy jedną; po utracie wszystkich 5 gwiazdek test się kończy. Na koniec testu zobaczymy podsumowanie: liczbę zdobytych punktów, efektywność liczoną w procentach, liczbę dobrych i złych odpowiedzi, liczbę punktów brakujących nam do zdobycia pucharu. Oprócz testu wybrać też można naukę, która odbywa się tradycyjną metodą fiszek: z jednej strony "pytanie", a z drugiej strony "odpowiedź". Tapnięcie powoduje przejście do drugiej strony, a jeszcze jedno tapnięcie przenosi nas do kolejnej karty z talii. W trybie treningu nie otrzymuje się punktów.

Listy słów można pobrać z serwera. Każdy może utworzyć swoją listę i ją udostępnić lub po prostu używać samemu. Słowa należące do listy można edytować: przenosić do innej listy i kasować. Jeżeli posiadamy konto Pro, listy będą synchronizowane, a ponadto będziemy mogli pobrać wymowę słów. Warto dodać, że Vocabla udostępnia też świetne rozszerzenia dla stacjonarnych przeglądarek internetowych Google Chrome i Mozilla Firefox, dzięki którym wybranie jakiegoś słowa w trakcie przeglądania strony internetowej otworzy okienko z tłumaczeniem i możliwością dodania słowa do listy w koncie Vocabli, co jest niezwykle użyteczne. Bez konta Pro jesteśmy jednak na urządzeniu przenośnym ograniczeni do danych, jakie mamy wyłącznie na tymże urządzeniu.

Vocabla to narzędzie edukacyjne, które zostało bardzo dobrze przemyślane zarówno pod względem projektu, jak i wykonania. Co prawda aplikacja na Androida nie jest tak szybka i tak płynna, jak mogłaby być (biorąc pod uwagę doskonały projekt i wykonanie, nowoczesność aplikacji internetowej, wykonanie aplikacji na Androida nie było pewnie dla twórców trudne), ale jest to cena wsparcia dla starszych wersji systemu. Niemniej pod względem treści, Vocabla zawiera zalety swojej wersji przeglądarkowej. Zatem jeśli chcesz w nowatorski sposób zabrać się za naukę tych kilkudziesięciu czy kilkuset angielskich słów, które wiesz, że przydałyby Ci się w codziennym życiu, a wciąż nie masz motywacji - wówczas Vocabla nawet w wersji podstawowej, z darmowym kontem, przysłuży Ci się. I to bardzo.

Ograniczenia!
Aby korzystać z pełnej funkcjonalności, tj. możliwości synchronizacji danych między urządzeniami oraz możliwości pobrania plików z wymową słów, należy wykupić subskrypcję; jej cena to 8,99 zł na miesiąc.

Wymagania!
Android 2.2 i nowsze

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.8 (4 głosów)

Strefa Download programu
Vocabla



Vocabla dla Android
2018-06-23

Ilość pobrań: 74 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
Vocabla