w
googluj
pl

Todoist


ico
Todoist to multiplatformowa aplikacja to tworzenia list zadań do wykonania (tzw. to-do lists lub po prostu to-do) oraz menedżer projektów. Dostępna jest z przeglądarki internetowej poprzez serwis Todoist.com, jako rozszerzenie np. dla przeglądarki Google Chrome czy Mozilla Firefox, a nawet jako rozszerzenie dla aplikacji pocztowych (Outlook, Thunderbird), ale i wydana została jako samodzielna aplikacja na urządzenia mobilne z systemem operacyjnym Android - i nie tylko, ale tu zajmiemy się jej funkcjonalnością dostępną na smartfony/tablety z systemem tworzonym przez Google.

Najważniejsza funkcja każdego programu do tworzenia list typu to-do to możliwość synchronizacji między urządzeniami. Aby z kolei synchronizacja była w ogóle możliwa bez łączenia urządzeń kablami, musimy używać chmur, czyli serwerów online, które przyjmują nasze dane, przechowują je i rozsyłają. A żeby w końcu korzystać z chmury, trzeba się zarejestrować i utworzyć konto w jednej z nich. Todoist umożliwia oczywiście taką opcję. Zatem po zainstalowaniu aplikacji i jej pierwszym uruchomieniu, poproszeni zostaniemy o zalogowanie się lub zarejestrowanie. Oprócz fundamentalnej zasady, na której opiera się przydatność list to-do, czyli utworzenia konta w chmurze, jest jeszcze jedna zasada, która staje się coraz bardziej popularna i z pewnością uprzyjemnia proces "wchodzenia" w aplikację, a jest to możliwość zalogowania się poprzez konto znanego serwisu społecznościowego. W wypadku Todoist tym serwisem jest Google+.

Być może tak szczegółowy opis tak trywialnych spraw wydawać się może niepotrzebny, lecz został on pokazany po to, by nie opisywać w ten sam sposób kolejnych funkcji. Todoist jest bowiem przemyślany pod każdym względem i kolejne zdania skupią się na suchych faktach bez określania, dlaczego coś jest potrzebne.

Po zalogowaniu się zobaczymy główny ekran aplikacji, a w jego pasku nawigacyjnym standardowe ikony - odpowiedzialne kolejno za menu, dodanie aktywności (w tym przypadku nowego zadania) oraz za ustawienia. Gdy chcemy dodać zadanie, musimy wpisać nazwę zadania, miejsce odbiorcze (domyślnie jest tylko jedno: Skrzynka odbiorcza), a także podać datę. W ostatnim wypadku możemy szybko dokonać wyboru z okienka, które się wyświetli; do wyboru mamy dziś, jutro, codziennie i opcję przejścia do bardziej sprecyzowanej daty, gdzie możemy ustawić np. "każdy poniedziałek, piątek o 20:00". Prócz tego datę określić można przez dotknięcie ikonki kalendarza i w niej wybrać spośród kilku wariantów albo wybrać z typowego widoku kalendarzowego sprecyzowaną datę.Możemy też w ogóle nie określać daty.

Po zatwierdzeniu zobaczymy nasze zadanie w zakładce Skrzynka odbiorcza, dostępnej przez menu. Natomiast po tapnięciu w dane zadanie będziemy mogli zatwierdzić je, jako wykonane; dodać datę wykonania; dokonać edycji (wówczas mamy do określenia więcej opcji niż przy zwykłym dodawaniu zadania; nowe jest np. ustawianie poziomu priorytetu); dodać notatkę (to opcja płatna); zaś ostatnia opcja otwiera okienko z kolejnymi: dodaniem przypomnieniem (opcja płatna) czy dodaniem pod-zadania. Oczywiście można też zadanie usunąć. Usunąć można jednocześnie wiele zadań po ich wybraniu; w tym trybie multi-zaznaczeń można też zatwierdzić je, jako zrobione, oraz wybrać datę.

W głównym menu mamy dostęp do zakładek: Skrzynka odbiorcza, Dziś, Następne 7 dni (spośród nich wybieramy nasz widok główny), Projekty, Etykiety (pomagają lepiej filtrować zadania; opcja płatna) i Filtry. Po dotknięciu w Projekt określamy nazwę i możemy już dodawać do niego zadania. Z kolei Filtry dają przegląd np. zadań przyporządkowanych do nas czy szansę przejrzenia zadań wedle danego priorytetu.

Możemy też korzystać z widgetów. Jeden, o wymiarze 1x1, umożliwia szybkie dodanie zadania. Drugi zaś, o wyjściowym wymiarze 4x3 (z którego można zrobić 4x2), daje szansę wyboru np. widoku na Skrzynkę odbiorczą, a także późniejszej zmianę widoku w dowolnej chwili i dodania nowego zadania.

Pod każdym względem aplikacja sprawuje się wyśmienicie. Jej interfejs jest bardzo estetyczny. Synchronizacja - doskonała. Jedynie boleć może fakt, że część opcji jest płatna i możliwe, że nigdy z niej nie skorzystamy, ale i tak muszą razić nas swoją obecnością. Jeśli jednak szukasz profesjonalnego menedżera projektów i zadań, które możesz współtworzyć z innymi użytkownikami (choć wszystko możemy robić sami... ale z drugiej strony delegowanie zadań to jedna z cech menedżera; dla niektórych najważniejsza).

No i jeszcze raz: ta cudowna, wspaniała, doskonała synchronizacja - bez niej na nic by się zdały wszelkie listy to-do, a instalując Todoist na Androidzie możemy też skorzystać z bogatego wyboru rozszerzeń na inne platformy, i mieć wszystko wszędzie. Więc? Cóż, nie pozostaje już nic innego autorowi tego tekstu, jak zatwierdzić kolejne wykonanie zadania: napisanie tekstu o świetnym Todoist!

Ograniczenia!
Konieczna jest rejestracja i założenie konta w Todoist. Część funkcji dostępna jest tylko w wersji Premium. Wykupienie rocznego abonamentu kosztuje 89,99 zł.

Wymagania!
Android 2.2 i nowsze

Spolszczenie!
Język polski ustawiany jest automatycznie

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (1 głosów)

Strefa Download programu
Todoist



Todoist dla Android
2018-10-18
przejdź Todoist dla Windows

Ilość pobrań: 24 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
Todoist