w
googluj

Sleep Genius 1.1.9


ico
Sleep Genius to aplikacja mobilna skierowana do osób mających problemy z zasypianiem i/albo głębokim snem. Zajmuje się tym, co kontroluje nasz sen, czyli mózgiem. Oferuje w związku z tym specjalnie zaprojektowaną ścieżkę dźwiękową, którą będziemy słuchać bezpośrednio przed snem (lub też dalej, w trakcie trwania całego snu). Rano mamy być wypoczęci i gotowi do czekających nas wyzwań.

Program dostępny jest na urządzenia z Androidem (wersja omawiana) oraz iOS, a opracowany został przez "światowej klasy ekspertów" z dziedzin badań nad mózgiem, snem oraz wpływem muzyki na zdrowie (muzykoterapia). Lance Massey, twórca m.in. rozpoznawalnego dzwonka T-Mobile, który słyszymy w każdej reklamie tego operatora, skomponował np. ścieżkę instrumentalną tego, co będziemy słuchać. W sumie zaś ten program snu to powolna, spokojna, tradycyjnie pojmowana muzyka akustyczna (z gitarą w roli głównej), ambient (pady), tzw. szum różowy oraz nagranie binauralne (to coś w stylu efektu stereofonii - ale mówimy to tylko obrazowo i jeszcze do tego powrócimy). Taka mieszanka pomagała zasnąć, podobno, nawet astronautom z NASA.

Za to my, po pierwszym uruchomieniu programu, zapoznamy się najpierw z nietypowym wprowadzeniem. Zwykle mamy do czynienia z kilkoma ekranami zawierającymi podstawowe informacje o funkcjach aplikacji, natomiast tutaj zobaczymy film trwający 58 sekund. Jest to jednak skrócona wersja głównego filmu, który jest na stronie producenta i który trwa minutę i 43 sekundy. Wersja filmu z aplikacji nie zawiera np. informacji, że krótszy sen zwiększa ryzyko zawału serca i tycia, a ponadto opisuje poszczególne rodzaje zastosowanych dźwięków, aczkolwiek w sposób ogólnikowy i właściwie i tak niewiele mówiący. Najważniejszy wniosek: problem ze snem to problem bardzo poważny.

Aby zacząć czerpać jakiekolwiek korzyści z omawianej aplikacji, musimy się dostosować do jej wymogów pod względem pory i czasu snu. Oczywiście, nie jest to jej wyrafinowane widzimisię, lecz są to uniwersalne zasady, których trzeba się trzymać niezależnie od tego, czy w ogóle zainstalujemy ten program, czy też nie. Zatem, po pierwsze: pora snu musi być stała i nie należy jej zmieniać bez ważnego powodu. Nasz organizm musi się przyzwyczaić do jednej i tej samej rutyny. Jeżeli więc tą porą będzie, dajmy na to, 21:30, wówczas powinniśmy się kłaść zawsze o 21:15 - a kwadrans wcześniej po to, aby się najpierw wyciszyć. Po drugie, jak podaje aplikacja, większość z nas potrzebuje 5 cyklów snu, zaś pojedynczy cykl trwa przeważnie 90 minut. Wychodzi więc 7 godzin i 45 minut i tyle czasu należy ostatecznie ustawić sobie przed porą pobudki, jeżeli jest ona istotna (praca itp.). Jeżeli chcemy wstawać o 6:00 - kładziemy się spać 22:15. To rozkaz!

A gdy już położymy się spać, należy włączyć aplikację i założyć słuchawki na uszy albo skorzystać z głośników stereofonicznych ustawionych niedaleko głowy; zwykłe zabawkowe głośniki bluetooth odpadają. Potrzeba stereo wynika ze wspomnianego nagrania binauralnego - bardzo specyficznego efektu, który polscy użytkownicy w Google Play nazwali "pływającym stereo".

Program wyposażony jest także w funkcję budzika i tutaj też zaangażowano wyniki badań naukowych. Aplikacja będzie nas delikatnie wybudzać w 5-minutowym cyklu. Kontynuując wspomniany przykład: pobudka o 6:00 oznaczać będzie uruchomienie się wybudzania o 5:55.

Podkreślmy jeszcze, że naprawianie snu przy użyciu tej aplikacji zalecane jest przez minimum tydzień. Wyniki mogą bowiem nie przyjść natychmiast, czyli już pierwszego poranka. Zresztą, jeśli nasz problem jest poważny i trwa już miesiącami czy latami, nie należy się spodziewać efektów nawet po miesiącu z tym programem. Oczywiście: o ile tylko binauralne dźwięki przypadną nam do gustu. Bo mogą się wydać podejrzane. A stwierdzimy to po mniej niż minucie.

Dlatego oceny w Google Play są skrajne: "Fajna aplikacja, nareszcie mogę iść spokojnie spać" - "Może i bym w końcu zasnął, gdyby nie denerwujący efekt pływającego stereo (...). Jeśli to jest ich metoda na uśpienie, to na mnie nie działa". Od siebie dodamy, że wersja darmowa jest uboga w funkcje, ale ma to, co najważniejsze. Dla testu: w sam raz.

Ograniczenia!
Wersja Premium kosztuje 32,35 zł i udostępnia m.in. 4 programy snu (a nie tylko 1), program relaksacyjny, funkcję drzemki, możliwość śledzenia czasu snu i poznawania wynikających z tego raportów.

Wymagania!
Android 2.3 i nowsze

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 2.5 (2 głosów)

Strefa Download programu
Sleep Genius



Sleep Genius dla Android
2016-12-16

Ilość pobrań: 9 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
Sleep Genius