w
googluj
pl

Opera Max


ico
Opera Max to aplikacja przeznaczona dla systemu operacyjnego Android, dzięki której można znacząco zaoszczędzić na transferze danych w sieci. Nie jest ona związana ze słynną przeglądarką Opera; nie jest jej rozszerzeniem - to samodzielna, oddzielna aplikacja.

Zasadnicza rola Opery Max polega na zmniejszeniu naszego transferu danych, a czyni to poprzez kompresję różnych plików multimedialnych, zdjęć, a nawet(!) filmów - w "niemal wszystkich" aplikacjach i witrynach internetowych, i to "bez zauważalnej różnicy w jakości". Producent twierdzi, że Opera Max może zmniejszyć film zajmujący 10 MB do zaledwie 3 MB. Choć jest to wynik bazujący na testach wersji beta aplikacji przeprowadzonych w USA, to i tak robi wrażenie. Zatem program może nam się bardzo przydać, gdy korzystamy z taryfy internetu na kartę. Warto jednak dodać, że można się nim posługiwać również w odniesieniu do sieci wi-fi; program udostępnia dla danych komórkowych i wi-fi niezależne przełączniki.

Zatrzymajmy się na chwilę na kwestii technicznej. Korzystanie z usługi oznacza, że nasze połączenie "przechodzi" przez chmurę (a więc serwery własne) Opery. Producent zarzeka się, że dane użytkownika (np. zdjęcia) nie są przez niego ani analizowane (pod kątem treści), ani przechowywane. Program w żadnej mierze nie optymalizuje danych przesyłanych za pośrednictwem połączeń szyfrowanych. Wszystkie dane poufne są przekazywane bezpośrednio lokalizacji docelowej.

Nie są to wszystkie możliwości tego programu. Opera Max posłuży nam jednocześnie jako narzędzie do monitorowania, jak bardzo poszczególne aplikacje wykorzystują połączenie, tzn. ile tego transferu zużywają indywidualnie. Daje też przy tym funkcję zablokowania wybranym aplikacjom dostępu do internetu.

Przy korzystaniu z usługi pamiętajmy, że systemowe wskazania, co do poziomu zużycia energii przez aplikacje, mogą wskazywać na to, że omawiany program wręcz "pożera" baterię. Pomiar ten - jak twierdzi producent - nie jest właściwy, ponieważ za Operę Max brane są w tym zestawieniu wszystkie, z których korzystamy w ramach połączenia.

Należy również pamiętać, że aplikacja ma pewne ograniczenie - nie zadziała, jeśli korzystamy z tetheringu. Tethering to termin na określenie, w naszym wypadku, mobilnego hot-spotu, czyli funkcji udostępniania transferu innemu urządzeniu w zasięgu. Przekładając to na język możliwości Opery Max - nie zadziała, jeśli korzystamy z internetu w laptopie, a udostępnianego przez smartfona. Próba podłączenia się pod usługę Opery Max skończy się prośbą o wyłączenie tetheringu.

Wymagania!
Android 4.0 i nowsze

Spolszczenie!
Język polski ustawiany jest automatycznie

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 4.3 (3 głosów)

Strefa Download programu
Opera MaxOpera Max dla Android
2017-05-16

Ilość pobrań: 52 | W tym miesiącu: 4 | W poprzednim miesiącu: 1

Komentarze (0)
Opera Max