w
googluj
pl

Google Chrome


ico
Chrome to słynna przeglądarka internetowa amerykańskiej korporacji Google. Wydana została na każdy z najbardziej znanych systemów operacyjnych na świecie (Windows, Mac, Linux, Android, iOS). W tym momencie zajmiemy się opisem wydania przygotowanego na urządzenia mobilne z systemem operacyjnym Android. I zaczniemy z grubej rury.

Gdyby wymienić - w przypadkowej kolejności - 5 zalet Google Chrome, byłyby to: szybkość, niezawodność, prostota, oszczędność, przejrzystość. Nie są one jednak aż tak ważne, dlatego że istnieją jeszcze 2 wspanialsze zalety tej przeglądarki. Po pierwsze, umożliwia ona doskonałą współpracę z Chrome zainstalowanym w innym urządzeniu i systemie operacyjnym. Po drugie, Chrome nie ma żadnych problemów z wyświetlaniem najnowocześniejszych stron przygotowanych w HTML5.

Po zainstalowaniu Chrome na naszym urządzeniu przenośnym, będziemy mieć możliwość zalogowania się do naszego konta w Google. Ewentualne profity z korzystania z wersji mobilnej Chrome znacznie wzrastają, gdy używamy też przeglądarki Google np. w wersji dla stacjonarnego Windowsa. Jeżeli włączyliśmy jakieś karty w przeglądarce desktopowej, a musimy gdzieś wyjść czy po prostu chcemy zabrać ze sobą lekturę do łóżka, wtedy wystarczy tylko moment, by do nich przejść na urządzeniu mobilnym. W opcji "Inne urządzenia" przenośnego Chrome ujrzymy linki do stron, które otworzyliśmy w przeglądarce stacjonarnej, jeżeli w ustawieniach włączymy synchronizację i zatwierdzimy możliwość wysyłania stron.

Ponadto, w tych samych "podstawowych" ustawieniach przeglądarki (po tapnięciu w nazwę naszego konta Google, czyli nasz adres e-mail), możemy włączyć autologowanie na stronach Google. Kolejnymi udogodnieniami związanymi z automatyzacją przeglądania sieci są funkcje autouzupełniania formularzy i zapisywania haseł. Natomiast w ustawieniach zaawansowanych Chrome pozwala na aktywowanie funkcji podpowiedzi wyszukiwania i adresów URL (wtedy wystarczy tylko zacząć wpisywać pierwsze litery adresu, by pojawiły się linki z historii naszych odwiedzin), wybranie procentowego rozmiaru tekstu po dwukrotnym tapnięciu w akapit (przydatne, gdy strona nie jest przystosowana do urządzeń mobilnych i rozmiar jej tekstu jest nieczytelny), wyłączenie obsługi plików cookie i JavaScriptu (choć przez to internet traci wiele uroku...), zablokowanie wyskakujących okienek (nikt ich przecież nie lubi) czy włączenie Tłumacza Google (aby otrzymywać bezpośrednio w przeglądarce propozycję tłumaczenia danej obcojęzycznej strony).

To nie wszystkie opcje, jakie na nas czekają w przeglądarce. Są one niewątpliwie nastawione na samo przeglądanie sieci i nie ma w nich funkcji spektakularnych, z których znane są konkurencyjne aplikacje. No, może jest jedna, choć i tak ma związek z surfowaniem. Ukrywa się w ustawieniach pod nazwą "Zarządzania przepustowością" i pozwala na ograniczenie ilości przesyłanych danych. Inaczej mówiąc: czy chciałbyś płacić mniej za przeglądanie internetu? Jeśli tak, Chrome pozwala na uaktywnienie specjalnej funkcji. Jak twierdzą jej twórcy: "Chrome może ograniczyć ilość przesyłanych danych nawet o 50%. Aby to osiągnąć, przeglądarka wykorzystuje serwery Google do zmniejszenia wielkości plików graficznych i wykonania innych optymalizacji". Ale czy w takim razie bezpiecznie jest włączać tę funkcję? Przecież przez ręce Google przechodzić mogą nasze tajne dane. Jak się jednak nas zapewnia: "Do serwerów Google są przesyłane tylko żądania HTTP. Żądania HTTPS są przesyłane bezpośrednio do serwera docelowego". Wynika z tego, że jeżeli włączymy ograniczenie danych w tle i wejdziemy na stronę swojego banku, to - jak twierdzi Google - tego typu połączenie nie będzie przechodziło przez serwery firmy.

Przejdźmy do warstwy wizualnej. Pod tym względem Chrome prezentuje się bardzo skromnie. Do dyspozycji mamy tylko pasek adresu z ikoną odświeżania, jak i liczbą kart, jakie mamy otwarte. Przechodzenie między kartami odbywa się efektownie, gdyż ułożone są one jakby na stosie. Aby jakąś kartę wyłączyć, wystarczy gest przeciągnięcia jej w bok. Jeżeli jakąś kartę ze stosu wyrzuciliśmy, możemy szybko ją odnaleźć przechodząc do historii. Nie jest to nic niezwykłego, ale tu ponownie pojawia się zaleta synchronizacji między urządzeniami, gdyż w historii znajdziemy wszystkie nasze przeglądane strony, więc również i te, które np. przed kilkoma godzinami oglądaliśmy na ekranie komputera stacjonarnego. Gdy z kolei jakaś strona szczególnie przypadła nam do gustu, to nie tylko możemy dodać ją do zakładek (co jest oczywistą oczywistością), która pojawi się w zakładkach stacjonarnego Chrome (znowu ta... synchronizacja!), ale i dodać ją do ekranu głównego Androida w formie ikony-skrótu (co jest po prostu świetne).

A więc co można powiedzieć o przeglądarce Chrome w podsumowaniu?... Bez względu na to, czy używasz jej na komputerze stacjonarnym, czy też nie, poznanie zalet jej wersji przygotowanej na system operacyjny Android może spowodować, że ostatecznie Chrome stanie się Twoją przeglądarką nie tylko na smartfonie czy tablecie, ale i owszem: na komputerze stacjonarnym. Chrome używany jest przez miliony ludzi na całym świecie i w związku z tym nie ma potrzeby podkreślania jej szybkości czy niezawodności. Na rynku Androida jest wiele przeglądarek, które działają podobnie i pod tym względem mogą śmiało konkurować z aplikacją Google, a w dodatku posiadają efektowne komponenty, które jeszcze bardziej uprzyjemniają surfowanie po internecie. Pierwszy przykład z brzegu: Dolphin Browser zawojował świat sprytnym wykorzystaniem gestów jako elementu nawigacyjnego. A Chrome tego nie ma... Można by tak wyliczać, bo rzeczywiście Chrome nie posiada wielu rozwiązań, które u konkurencji są już standardem. Google jednak zarówno w wersji desktopowej, jak i mobilnej, postawiło na oszczędność i prostotę. I co najważniejsze dla swej przeglądarki: trwa przy tym wyborze całkowicie niewzruszenie, dając po prostu przeglądarkę internetową z tym trochę tradycjonalistycznym posmakiem (czyli brakiem wykorzystania gestów na szeroką skalę) dopracowaną do perfekcji.

Wymagania!
Android 4.0 i nowsze

Spolszczenie!
Język polski ustawiany jest automatycznie

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 5 (2 głosów)

Strefa Download programu
Google Chrome



Google Chrome dla Android
2019-06-29
przejdź Google Chrome dla Windows

Ilość pobrań: 1348 | W tym miesiącu: 1 | W poprzednim miesiącu: 3

Komentarze (0)
Google Chrome