w
googluj

DriveDroid


ico
Czy kiedykolwiek używałeś Linuxa? Jeżeli Twoje urządzenie mobilne ma zainstalowany system Android - to właśnie używasz Linuxa, choć może o tym nawet nie wiesz. Mówiąc precyzyjniej: jeżeli używasz Androida to używasz dystrybucję Linuxa, bo Linux sam z siebie nie jest systemem operacyjnym takim, jak np. Windows. Jeżeli więc masz urządzenie z Androidem, a na Twoim desktopie króluje np. wspomniany Windows i chciałbyś może to zmienić, to nadszedł być może właściwy czas, aby przyjrzeć się dystrybucjom opartym na jądrze Linuxa. A DriveDroid to idealne narzędzie, które Ci w tym może pomóc. Wystarczy tylko:
• komputer stacjonarny, laptop lub netbook,
• smartfon lub tablet z zainstalowanym Androidem (i dostępem do roota, czyli uprawnień administratora systemu),
• a także kabel USB. To wszystko!

Działanie DriveDroid jest banalnie proste. Pobieramy dystrybucję Linuxa na urządzenie przenośne, łączymy się z drugim urządzeniem, a potem już tylko restartujemy docelowy komputer i gotowe. To jednak pobieżny opis. Warto więc uściślić go.

Jeśli jednak nigdy wcześniej nie używałeś desktopowego (czyli stacjonarnego) systemu z rodziny Linux to pamiętaj, że wiele z nich można wypróbować "na żywo" i to bez żadnej ich instalacji; ich testowanie nie będzie miało również żadnego negatywnego wpływu na zainstalowany już system. DriveDroid wykorzystuje ogólnodostępne pliki dystrybucji i pozwala na ich bezstresowe testowanie. Przekonajmy się zatem, jakie to proste!

1. Jeżeli mamy wszystkie potrzebne komponenty, instalujemy oczywiście DriveDroid na urządzeniu z systemem Android.

2. Zostaniemy przywitani ekranem z dwoma panelami oraz pustą, na razie, przestrzenią na listę dystrybucji gotowych do użycia. Górny panel zawiera tylko nazwę i wersję aplikacji, więc nas zbytnio nie interesuje. Dolny z kolei daje możliwość:
• odświeżenia statusu dystrybucji - już po ich instalacji i przypięciu lub odpięciu od urządzenia przenośnego,
• dodania dystrybucji do listy widocznej na ekranie głównym,
• zmiany ustawień - ustawienia domyślne są już dobre i zwykle nic w nich nie trzeba zmieniać,
• jak i bliższego zapoznania się z funkcjonowaniem aplikacji poprzez krótką serię pytań i odpowiedzi; tylko w jęz. angielskim.

3. Chcemy jednak od razu przejść do dzieła, więc wybieramy ikonę pobierania z ekranu głównego. (Dystrybucję można dodać też poprzez ikonę plusa, lecz zajmiemy się najszybszym sposobem). Sprawa przedstawia się następnie prosto. Przed nami ikony i nazwy dystrybucji. Wybór jest gigantyczny i dla wielu osób może on stanowić poważny problem. Która dystrybucja jest najlepsza? Na to pytanie nie można jednoznacznie odpowiedzieć, jednakże początkujący powinni sprawdzić dwie najpopularniejsze dystrybucje, czyli Linux Mint oraz Ubuntu. Obie jednak ważą sporo MB, niektóre dystrybucje mogą zaś zajmować nawet 3GB i więcej. Aby więc w ogóle sprawdzić działanie aplikacji DriveDroid, wystarczy pobrać dystrybucję o nazwie SliTaz, do czego zresztą zachęca autor aplikacji. SliTaz waży bowiem zaledwie 35 MB. To wcale nie jest żart. Plik waży 35 MB i zawiera system operacyjny, z edytorami tekstu, przeglądarką internetową i plików PDF, a także szeregiem innych programów; pamiętać jednak trzeba, że przy testowaniu niezbyt popularnych dystrybucji nasza klawiatura czy mysz mogą nie działać, nie powinno być jednak tego problemu w przypadku znanych dystrybucji. Z listy plików wybieramy "slitaz-4.0.iso" i nastąpi pobieranie. Ważna uwaga: może się zdarzyć, że DriveDroid oznajmi nam, że menedżer pobierania nie jest włączony i pobieranie nie nastąpi; w takim wypadku należy zrestartować Androida. Jeżeli i to nie pomoże, warto pobrać aplikację wspomagającą pobieranie plików, gdyż potem daną dystrybucję można dodać do listy dostępnej w aplikacji poprzez ikonę plusa.

4. Po pobraniu dystrybucji przyszła kolej na jej wypróbowanie. W tym celu wyłączamy nasz docelowy komputer, na którym sprawdzimy pobraną dystrybucję. Podłączamy do niego smartfona lub tablet poprzez kabel USB. W DriveDroid odświeżamy status dystrybucji (nie jest to wymagane, ale warto to często robić). Następnie wybieramy dystrybucję, czyli SliTaz. W oknie "Host image" wybieramy w rzędzie "S3C1" ikonę w kolumnie "Writable USB". Po odświeżeniu zobaczymy ikonę po lewej stronie nazwy wybranej dystrybucji, co oznacza, że dystrybucja ta jest podpięta i gotowa do użycia.

5. Włączamy docelowy komputer i wchodzimy do BIOS-u, aby wybrać sposób bootowania systemu. Wybieramy USB, bo w ten sposób podpięliśmy naszą dystrybucję (wypróbować Linuxa można też poprzez płytę CD czy DVD: po pobraniu dystrybucji po prostu wypalamy jej obraz; rezultat będzie taki sam, jak przy użyciu niniejszego opisu postępowania). Po chwili na naszym ekranie zobaczymy w pełni sprawny system operacyjny, który można wypróbowywać do woli! Po zakończeniu naszych testów i wyłączeniu komputera pamiętajmy, aby odświeżyć status w DriveDroid, byśmy mieli pewność, że dystrybucja jest odpięta.

DriveDroid to doskonałe narzędzie. Dzięki niemu można szybko i łatwo pobrać mnóstwo dystrybucji i liczne ich edycje. Każda dystrybucja ma bowiem wiele edycji i tylko od nas zależy, czy zdecydujemy się np. na najnowsze Ubuntu czy może jednak na ostatnią stabilną wersją tego systemu. Choć wersja bezpłatna DriveDroid zawiera reklamy i uniemożliwia dodanie własnych źródeł repozytoriów (zbioru linków do dystrybucji), to i tak zawiera pełną potrzebną funkcjonalność opisaną powyżej. I działa cudownie, pozwalając nam zaoszczędzić np. na kupnie płyt DVD - od teraz wystarczy Android i DriveDroid.

Uwaga!
Nie należy używać aplikacji, gdy karta SD jest podpięta do komputera (czyli używana przez komputer w zwykłym trybie), gdyż może to spowodować utratę danych.

Ograniczenia!
Wymagane uprawnienia administratora urządzenia (root). Aplikacja zawiera reklamy. Można jednak wykupić pełną wersję za 10,12 zł i nie tylko wyłączyć reklamy, ale i mieć dostęp do dodatkowych opcji.

Wymagania!
Zależne od urządzenia

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 3 (2 głosów)

Strefa Download programu
DriveDroid



DriveDroid dla Android
2014-08-15

Ilość pobrań: 315 | W tym miesiącu: 0 | W poprzednim miesiącu: 6

Komentarze (0)
DriveDroid