w
googluj
pl

AutomateIt 3.0.227


ico
Jeżeli Twoje urządzenie mobilne nie ma zainstalowanej aplikacji do automatyzacji, to musisz ją mieć, bo dzięki niej będziesz miał mniej rzecz na głowie - przejmie je wyspecjalizowana aplikacja. Idealną propozycją na początek będzie program AutomateIt. Ma on trzy wielkie zalety: ma gigantyczną liczbę funkcji, jest skrajnie prosty i na dodatek jest dostępny w języku polskim. Naprawdę, nawet jeśli używasz już innego programu do automatyzacji i jesteś zadowolony, powinieneś przynajmniej rzucić okiem na możliwości AutomateIt. Niemniej poniższy opis kierowany jest do użytkowników, którzy zaczynają dopiero automatyzować swoje urządzenie. (A jeśli jesteś starym wygą w tej kwestii, to po prostu pobierz - nie będziesz żałował!).

Po pierwszym uruchomieniu możemy czuć się nieco zdezorientowani. Dwie najważniejsze funkcje to "Moje reguły" oraz "Sklep z regułami" - ale czym są te reguły? Odpowiedź jest bardzo prosta, a poznamy ją na podstawie tworzenia własnej reguły. Co prawda domyślnie dostępne są już pewne reguły, jest ich 6, ale lepiej będzie, gdy sami, krok po kroku, utworzymy pierwszą regułę. Po utworzeniu pierwszej nie będziesz miał już problemów z tworzeniem kolejnych. Ograniczony będziesz tylko własną inwencją...

Utworzymy automatyzację, która polegać będzie na tym, że o określonym czasie ekran urządzenia będzie przyciemniany. Kto używał urządzenia mobilnego w nocy ten wie, że ekran razi oczy i jest stanowczo zbyt jaskrawy. Można to zmienić np. poprzez instalację programu, który nakłada na ekran odpowiedni filtr. Niestety, zwykle to my sami musimy za każdym razem uruchamiać tego typu program, a tym samym ręcznie przyciemniać ekran (chociaż, co jest wielkim plusem filtrów ekranowych, pozwalają dobrze zdefiniować ciemność ekranu). Przykładem takiej aplikacji jest Screen Filter i zostanie ona użyta w poniższym przewodniku.

1. Po uruchomieniu aplikacji wybieramy funkcję "Dodaj regułę", która znajduje się w sekcji "Moje reguły"; wszystko to znajduje się na ekranie głównym.

2. Każda reguła składa się z trzech części. Najpierw definiujemy "wyzwalacz", czyli coś, co uaktywni jakąś akcję - akcja ta zostanie określona w kolejnym kroku, w zakładce "Akcja" właśnie. Ale zajmijmy się najpierw zakładką "Wyzwalacz". Zależy nam, aby AutomateIt przyciemniał ekran od godzinie 21:00. Ten czas to wyzwalacz, dlatego z listy funkcji wybieramy "Wyzwalacz czasowy", który powinien być na drugi od góry.

3. W nowym oknie ustalamy czas na 21:00 i zostawiamy jako zaznaczoną opcję "Codziennie", aby reguła była aktywowana zawsze na noc i aby ekran nigdy już nie poraził nas swoim blaskiem. Na koniec dotykamy "Następna".

4. Po określeniu wyzwalacza, przyszedł czas na określenie akcji, która ma być uruchamiana dokładnie o 21:00, i to codziennie. W naszym przykładzie chodzi o uruchomienie się aplikacji Screen Filter, dlatego z listy akcji wybieramy "Uruchom aplikację", a w kolejnym oknie dotykamy ikony lupy. Aplikacja wczyta listę programów, jakie mamy zainstalowane w naszym urządzeniu; wybieramy Screen Filter, a potem dotykamy "Następna", by przejść do kolejnej zakładki.

5. Na samej górze, pod zakładkami, widzimy jaki wyzwalacz i jaką akcję wybraliśmy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wrócić i zmienić parametry reguły nawet wtedy, gdy znajdujemy się w ostatniej fazie jej definiowania. Ta ostatnia faza to określenie nazwy dla reguły. Można podać nazwę "Ciemny ekran" (czy podobną), dzięki czemu łatwiej będzie nam potem nawigować po liście wszystkich naszych reguł.

6. Prócz podania nazwy, możemy określić czy jej nazwa ma się pojawiać w małym okienku, gdy będzie uruchamiana (czyli wyzwalana). Możliwe jest też opóźnienie realizacji wyzwalania; określić można dowolną liczbę sekund, minut, godzin, a nawet dni. Na koniec wystarczy tapnąć w "Zapisz".

Gotowe - utworzyłeś swoją pierwszą regułę! Jak widać, cały proces był banalnie prosty do przeprowadzenia. Jak pewnie zauważyłeś, w naszym przypadku - aby to była automatyzacja w ścisłym znaczeniu tego słowa - warto jeszcze dodać regułę, która wyłącza przyciemnienie ekranu, a więc wraca do punktu wyjścia, dając nam "normalny" ekran, gdy się obudzimy. Jak to zrobić? To zadanie dla Ciebie!

Być może dziwi Cię to, że nie wspomina się tu o konkretnych możliwościach AutomateIt. No cóż, pewnie chciałbyś wiedzieć, że istnieje możliwość robienia zdjęć przez aparat urządzenia, gdy tylko włączamy ekran - i to bez jakiegokolwiek wchodzenia do aplikacji Aparatu czy innej, jaką mamy odpowiedzialną za robienie zdjęć... Jakie jednak są ograniczenia tej konkretnej funkcji i co AutomateIt potrafi - musisz zainstalować i przetestować. Jeśli nigdy nie używałeś podobnych programów, to zrób jedną rzecz przed samą instalacją: listę rzeczy, które chciałbyś, aby smartfon czy tablet robiły same z siebie. Nie zdziw się, gdy część z listy rzeczywiście AutomateIt będzie potrafił robić. Tak naprawdę bardzo warto zautomatyzować choćby jedną rzecz, by naprawdę lubić tego typu świetnie zaprojektowane, przemyślane i po prostu użyteczne narzędzia do optymalizacji.

...A jeśli się jeszcze zastanawiasz nad pobraniem tego doskonałego programu, jednego z najlepszych w Google Play do poprawy produktywności, to zrób to choćby po to, by przejrzeć "Sklep z regułami". Użytkownicy udostępniają w tym miejscu swoje własne reguły, przez co czasem można wpaść na kolejne sposoby automatyzacji. ...Wspaniałe!

Ograniczenia!
Z Google Play pobrać można darmowe rozszerzenia. "Sklep z regułami" wymaga połączenia z internetem, a pobieranie reguł - utworzenia konta. Część funkcji aplikacji jest zablokowana - pełna wersja kosztuje 7,04 zł.

Wymagania!
Android 2.2 i nowsze

Spolszczenie!
Język polski ustawiany jest automatycznie

Licencja: Freeware (darmowa)
Oceń program:
-/5

Ocena: 2.8 (4 głosów)

Strefa Download programu
AutomateIt



AutomateIt dla Android
2018-06-23

Ilość pobrań: 62 | W tym miesiącu: 1 | W poprzednim miesiącu: 0

Komentarze (0)
AutomateIt